Młodocianych gangsterów trapią problemy psychiczne
Naukowcy z University of London przeprowadzili ankietę wśród 4664 brytyjskich mężczyzn w wieku od 18 do 34 lat. Duża część pochodziła z obszarów ubogich, z dużym odsetkiem mniejszości etnicznych - jak Hackney i Glasgow East. Spośród ankietowanych 3284 twierdziło, że nie zachowywali się gwałtownie w ciągu ostatnich pięciu lat, 1272 przyznało się do napaści na inną osobę lub udziału w bójce, zaś 108 było aktualnie członkami gangu.
Jak się okazało, połowa młodocianych gangsterów miała zaburzenia lękowe, w tej grupie ponad 85 proc. miało zaburzenia osobowości, a w przypadku 25 proc. testy wskazywały na psychozę (na przykład słyszeli nieistniejące głosy). Co trzeci próbował popełnić samobójstwo. Zdaniem autorów badań możliwą przyczyną problemów ze zdrowiem psychicznym w tej grupie jest narażenie na przemoc.
Prawdopodobnie stosujący przemoc obawiają się, że w przeszłości sami staną się jej ofiarami. Specjaliści zaznaczają, że im szybciej młodociani członkowie gangów otrzymają fachową pomoc, tym lepiej – ponieważ ich problemy z czasem się pogłębiają. Próby samobójcze naukowcy tłumaczą kierowaniem przemocy „do wewnątrz”. Jednocześnie zwracają uwagę, że depresja wśród członków gangu zdarza się rzadziej niż u ich rówieśników.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje