Innowacja jest kobietą II edycja
Pierwsze miejsce zdobył wynalazek dr Anny Waszkielewicz z Collegium Medicum UJ - Lek przeciw bólowi neuropatycznemu i/lub padaczce. Nagrodą jest promocja wynalazku podczas 65. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2013" w Norymberdze, 31.10-3.11.2013 r.
Drugie miejsce zdobył projekt dr Dominiki Oleś z Politechniki Wrocławskiej - Metoda syntezy i badanie właściwości fotokatalitycznych katalizatorów na bazie nanoczastek TiO2. Nagrodą jest promocja innowacyjnego rozwiązania podczas IX. Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Nowych Technologii - Nowy Czas w Sewastopolu, 26-28.09.2013 r.
Trzecie miejsce zdobył wynalazek dr Joanny Ortyl z Politechniki Krakowskiej – Innowacyjne fotoinicjatory jodoniowe do polimeryzacji kationowej monomerów. Nagrodą jest promocja wynalazku na 11. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Nowych Pomysłów i Technologii ARCA w Zagrzebiu , 2– 5.10. 2013 r.
Z laureatkami konkursu będziemy się w najbliższych dniach kontaktować w sprawach organizacyjnych! :)
Niezależenie od werdyktu jury, Zarząd Fundacji postanowił wyróżnić dwie naukowczynie:
- -dyplomem uznania Joannę Jurek, licealistkę z Piotrkowa Trybunalskiego, za niezwykły, jak na ten wiek, dorobek oraz zaangażowanie w badania. Pani Joanna w konkursie zaprezentowała projekt nt. Wykorzystanie spożywczego potencjału kwasu octowego 2% i kwasu mlekowego 3% w ochronie roślin jadalnych podczas hodowli. Fundacja planuje zapewnić młodej badaczce miejsce wśród polskich wynalazczyń i wynalazców na przyszłorocznej wystawie Archimedes;
- dyplomem uznania dr Monikę Brzychczy-Włoch z Collegium Medicum UJ, prowadzącej badania z zakresu mikrobiologii klinicznej, za wynalazek, którego przedmiotem jest test diagnostyczny umożliwiający potwierdzenie zakażeń Streptococcus agalactiae (ang. Group B streptococcus, GBS) u kobiet w ciąży, który wykorzystuje specyficzną reakcję białek wysoce immunoreaktywnych otrzymanych z izolatów klinicznych S. agalactiae z przeciwciałami obecnymi w surowicy pacjentek.
Druga edycja konkursu przyniosła nam kilka refleksji, które mamy zamiar przekuć na działania: przede wszystkim będziemy się starać o dofinansowanie i pozyskanie sponsorów na konkursy dla początkujących badaczek, będących u progu kariery – licealistek, a nawet młodszych oraz dla innowatorek, które przekroczyły granicę wieku przewidzianą przez ministerialne wytyczne dla „młodych naukowczyń/naukowców”. Chcemy również zorganizować konkursy na innowacje społeczne, gdyż spłynęły do nas interesujące projekty, które jednak nie wpisywały się w obowiązującą w konkursie „Innowacja jest Kobietą” formułę.
Źródło: http://www.kobietynauki.org/
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje