Chruścik bohaterem filmowym
Właśnie zakończyły się kilkudniowe zdjęcia do filmu przyrodniczego o chruścikach. Pierwsze podejście było nieudane. Gdy ekipa filmowa przyjechała z Warszawy zaczął padać deszcz. Po kilku godzinnych oczekiwaniach i sprawdzeniu prognozy pogody, filmowcy wyjechali... Przyjechali po tygodniu
- Film o chruścikach w cyklu Dzika Polska finansowany jest z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dlaczego na Warmii? Bo poszukiwali tematu wodnego i trafiło na mnie oraz chruściki - wyjaśnia prof. Czachorowski.
- Co wiemy o przyrodzie Warmii i Mazur? Trochę o kormoranach, bocianach, żurawiach i jeziorach. A to maleńki wycinek lokalnej i unikalnej bioróżnorodności. Wokół nas mnóstwo jest niezwykłych gatunków grzybów, roślin i zwierząt: erotyka bałtycka, niprzyrówka rzeczka, wieszczka północna, czarka austriacka, świtezianka dziewica, topielica i setki innych. Może będzie jeszcze jeden film o wrotkowej seksmisji, trwającej 80 milionów lat - dodaje prof. Czachorowski.
Film o chruścikach ukaże się Telewizji Polskiej w cyklu Dzika Polska - Bogatsze Życie. Program z przyrodą Warmii i chruścikami (Trichoptera) w roli głównej przygotowuje Tomasz Kłosowski (narrator), Tomasz Michałowski (zdjęcia) i Dorota Adamkiewicz (scenariusz i reżyseria). O wodnej przyrodzie Warmii w filmie o chruścikach opowiadało trzech olsztyńskich entomologów. Cykl filmowy Dzika Polska - Bogatsze Życie opowiada o bogactwie świata istot żywych. Archiwalne filmy można obejrzeć w internecie na stronie www.dzikapolska.tvp.pl. W Dzikiej Polce przyroda Warmii czy Mazur gościła bardzo rzadko do tej pory.
Źródło: www.uwm.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje