Preparaty z żeń-szeniem łagodzą zmęczenie u chorych na nowotwory
Jak oceniła dla agencji Reutera niebiorąca udziału w badaniach Catherine Alfano z National Cancer Institute w Bethesda (Maryland, USA), wyniki najnowszego badania są obiecujące, ale niewystarczające do tego, by lekarze mogli rekomendować suplementy z żeń-szeniem swoim pacjentom.
Nie wiadomo ponadto, czy żeń-szeń nie wchodzi w interakcje z lekami stosowanymi w terapii nowotworów. Jest to dodatkowa ważna przyczyna, dla której pacjenci nie powinni stosować preparatów z nim na własną rękę - zaznaczyła Alfano, która w NCI pełni funkcję zastępcy dyrektora w biurze ds. osób, które były leczone na nowotwór.
Jak przypomniała główna autorka pracy Debra Barton z Mayo Clinic w Rochester (Minnesota, USA), niemal wszyscy pacjenci z chorobą nowotworową mogą cierpieć z powodu zmęczenia – już w momencie diagnozy, podczas leczenia, a nawet po jego zakończeniu. Co więcej, zmęczenie może utrzymywać się nawet kilka lat.
Może być ono tak ogromne, że nie przechodzi pod wpływem snu czy odpoczynku i w znacznym stopniu pogarsza zdolność do wykonywania codziennych czynności.
Dlatego chorzy na nowotwory często szukają preparatów, które mogą im pomóc w przezwyciężeniu tego stanu. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. suplementy diety zawierające koenzym Q (pośredniczy w wytwarzaniu energii w komórkach), L-karnitynę (pośredniczy w uzyskiwaniu przez komórkę energii z kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach) oraz guaranę (zawiera cztery razy więcej kofeiny niż ziarna kawy). Jednak dowody na ich skuteczność nie są jednoznaczne.
Zespół naukowców kierowany przez Barton sprawdzał skuteczność żeń-szenia w łagodzeniu zmęczenia związanego z chorobą nowotworową w grupie 364 pacjentów, którzy byli w trakcie leczenia lub zakończyli terapię. Podzielono ich na dwie grupy, z których jedna przez osiem tygodni zażywała codziennie 2000 mg preparatu z żeń-szeniem, a druga w tym samym czasie stosowała placebo.
Dane na temat odczuwanego zmęczenia zbierano przy pomocy specjalnej ankiety i na tej podstawie przydzielano badanym punkty oznaczające poziom energii życiowej. Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów, ale uczestnicy doświadczenia uzyskiwali na początku średnio po 40.
Po ośmiu tygodniach grupa stosująca żeń-szeń uzyskała poprawę, która przeciętnie wyniosła 20 punktów. Zdaniem autorów jest to wystarczająca zmiana, by można ją było odczuć w codziennym życiu. W grupie stosującej placebo poprawa wyniosła średnio po 10 punktów.
Co więcej, wśród osób zażywających żeń-szeń znacznie zmniejszyła się częstość takich objawów, jak nudności, wymioty oraz lęki.
Ciekawostką jest to, że efekty preparatu był większe u osób ciągle poddawanych terapii przeciwnowotworowej, niż u tych, którzy już zakończyli leczenie.
Autorzy pracy przyznają, że 80 osób odpadło z badania przed upływem ośmiu tygodni. I choć jest to duża liczba, to odsetek pacjentów, którzy zrezygnowali był podobny w obu grupach, więc nie powinno mieć to wpływu na ostateczne wyniki - podkreśliła Barton.
Według naukowców zaobserwowana skuteczność żeń-szenia może wynikać m.in. z jego przeciwzapalnych właściwości. Stany zapalne mogą być bowiem ważną przyczyną zmęczenia odczuwanego przez chorych na nowotwory.
Barton zaznaczyła, że potrzeba więcej badań, które pozwolą lepiej zrozumieć, dlaczego żeń-szeń daje lepsze efekty u osób ciągle leczonych z powodu nowotworu.
Specjalistka zwróciła też uwagę, że suplementy z żeń-szeniem mogą się bardzo różnić pod względem jakości i zawartości substancji czynnych. Ponieważ jest to preparat roślinny, najlepiej, aby był wytwarzany z roślin uprawianych, zbieranych i przetwarzanych zgodnie z obowiązującym systemem zapewnienia jakości.
Z kolei Alfano przypomniała, że godny polecenia dla pacjentów w trakcie lub po leczeniu choroby nowotworowej jest program prostych ćwiczeń, nawet takich jak zwykłe chodzenie. Wiele badań wskazuje, że może on pomóc w zwalczaniu zmęczenia towarzyszącego nowotworowi.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje