Jak wykorzystujemy przeszłość do przewidywania przyszłości
Inaczej mówiąc mózg wykorzystuje informacje z niedawnej przeszłości do przewidywania przyszłości. Naukowcy chcieliby dowiedzieć się, jak dokładnie się to odbywa.
W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu NEUROINT (W jaki sposób mózg koduje przeszłość, aby przewidywać przyszłość), którym kieruje dr Uri Hasson z Uniwersytetu w Trento, Włochy, wykorzystywane są jedne z najbardziej zaawansowanych metod nieuobrazowania, aby ustalić sposób kodowania niedawnej przeszłości w mózgu człowieka i jak to kodowanie wpływa na przetwarzanie nowych informacji. Dr Hasson otrzymał na realizację projektu od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) grant dla początkujących naukowców w wysokości 978.678 EUR.
Kodowanie predyktywne ma istotne znaczenie, gdyż zapewnia zwierzętom - oraz człowiekowi - przewagę behawioralną.
Zespół NEUROINT realizuje kompleksowy program badawczy w celu zrozumienia, jak kodowane są regularności z niedawnej przeszłości i w jaki sposób dają one początek predyktywnym kodom przyszłych zdarzeń.
Opierając się na wcześniejszych badaniach, partnerzy projektu zasugerowali, że system predyktywny opiera się głównie na trzech systemach neuronalnych.
Wyniki tych badań wskazują, że struktury przyśrodkowe płata przyskroniowego, między innymi hipokamp i kora przyhipokampowa, kodują cechy statystyczne niedawnej przeszłości i sygnalizują, czy przewidywania są uzasadnione.
Tymczasem okolice korowe wyższego poziomu tworzą prognozy "odgórne", a kora czuciowa niższego poziomu przetwarza "oddolne" dane sensoryczne. Dane te są także analizowane w stosunku do prognoz wysyłanych przez okolice wyższego poziomu.
Hipoteza ta sprawdzana jest w toku projektu NEUROINT za pomocą metod neuroobrazowania w wysokiej rozdzielczości przestrzenno-czasowej, które mają umożliwić zbadanie aktywności tych trzech systemów neuronalnych i interakcji między nimi.
Uzyskane dane mogą przynieść istotne informacje na temat podstawowego procesu w mózgu człowieka, pomagając nam lepiej zrozumieć w jaki sposób przetwarzamy niedawną przeszłość. Informacje te mogłyby okazać się pomocne w naszej adaptacji do przyszłych wydarzeń.
Prace nad projektem NEUROINT zakończą się w grudniu 2014 r.
Więcej informacji:
Karta informacji o projekcie:
http://cordis.europa.eu/projects/rcn/96095_pl.html
Uniwersytet w Trento
http://www.unitn.it/en
Źródło: http://cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje