ESA bada albedo Ziemi
Zespół projektu GlobAlbedo przeanalizował dane z satelitów Envisat oraz Spot-Vegetation. Utworzono mapy globalnego albedo powierzchni Ziemi dla lat 1998-2011. Są to najdokładniejsze obecnie pomiary ziemskiego albedo.
„GlobAlbedo jest pierwszą wolną od dziur mapą lądowej powierzchni Ziemi z rozdzielczością 1 km z podaną niepewnością pomiarową dla każdego pojedynczego piksela. Takie dane mogliśmy uzyskać tylko dzięki satelitom.” powiedział profesor Jan-Peter Muller z University College London, kierownik projektu GlobAlbedo.
Zmiany na powierzchni Ziemi wpływają na to ile energii słonecznej jest absorbowane. Przykładowo wpływ na to mają zmiany w pokrywie śniegowej, a także wzrost obszarów produkcji rolniczej. Zmiany w ilości absorbowanej i odbijanej energii mają wpływ na całkowity bilans energii naszej planety, co ma skutki dla pogody i klimatu.
ESA będzie kontynuować monitorowanie albedo Ziemi za pomocą niedawno wystrzelonego satelity Proba-V oraz planowanej misji Sentinel-3.
Mapy albedo Ziemi są dostępne w internecie na stronie http://www.globalbedo.org/. Można na niej także obejrzeć animacje pokazujące zmiany tego współczynnika w kolejnych miesiącach.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje