Euro szkodzi bakteriom
Pieniądze, jak powszechnie wiadomo, bywają brudne. Na przekazywanych z ręki do ręki monetach i banknotach roi się od bakterii.
Habip Gedik ze szpitala Okmeydani w Stambule wraz z holenderskimi kolegami badał, jak sobie radzą bakterie na banknotach siedmiu walut – euro, dolarach amerykańskich i kanadyjskich, marokańskich dirhemach, chorwackich kunach, rumuńskich lejach oraz indyjskich rupiach.
Naukowcy wysterylizowali banknoty, po czym pokryli każdy z nich jednym z trzech typów bakterii - lekoopornymi szczepami MRSA i VRE, które mogą wywoływać szpitalne infekcje – oraz Escherichia coli.
Na chorwackich kunach żaden ze szczepów nie przeżył dłużej niż 3 godziny, podczas gdy na lejach przetrwały co najmniej sześć godzin, a MRSA można było wykryć nawet po 24 godzinach. Na innych walutach żadne bakterie nie przetrwały doby.
Naukowcy badali także, do jakiego stopnia euro, leje i amerykańskie dolary mogą rozprzestrzeniać na ludzkiej skórze bakterie E.coli lub Staphylococcus aureus. Ochotnicy – osoby o czystych rękach - przez pół minuty pocierały palcami zanieczyszczone banknoty. Następnie zbadano ich ręce na obecność bakterii.
Skóra osób, które dotykały euro pokrytych E. coli pozostała wolna od skażenia bakteriami, podczas gdy kontakt z lejami pozostawiał dwa szczepy. Także amerykańskie dolary okazały się brudnymi pieniędzmi.
Tym, co odróżnia leje od innych uwzględnionych w badaniu banknotów jest ich skład - to banknoty z włókien polimerowych. Są trwalsze i znacznie trudniej je podrabiać niż składające się z włókien bawełny - na przykład powszechnie fałszowane dolary amerykańskie . Polimerowe banknoty wprowadziły do obiegu między innymi Nowa Zelandia i Kanada. Także Wielka Brytania planuje wprowadzenie „plastikowych” pieniędzy około roku 2016. Problem bakterii będzie zapewne brany pod uwagę.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje