Elektrownie atomowe nie zwiększają ryzyka białaczki u dzieci
Naukowcy z Childhood Cancer Research Group w Oxfordzie przeanalizowali pochodzące z National Registry of Childhood Tumours dane z lat 1962-2007 dotyczące 10 000 dzieci, u których białaczkę i podobne choroby rozpoznano przed piątym rokiem życia. Badając miejsce urodzenia i zamieszkania dzieci nie stwierdzono, aby sąsiedztwo elektrowni atomowej zwiększało ryzyko zachorowania.
Podobne wyniki uzyskiwano już wcześniej, jednak poprzednie badania bywały podważane.
Zachorowania na białaczkę stanowią około jednej trzeciej wszystkich zachorowań na nowotwory u brytyjskich dzieci. Co roku rozpoznaje się tam około 500 przypadków u dzieci przed 15 rokiem życia.
Obawy przed wpływem elektrowni atomowych na zdrowie dzieci pojawiły się na początku lat 80. Wtedy to dziennikarskie dochodzenie wykazało, że dzieci mieszkające w pobliżu składowiska odpadów atomowych Sellafield częściej chorują na białaczkę. Od tego czasu prowadzono w różnych krajach Europy liczne badania, dające sprzeczne wyniki.
Przeciwnicy energii atomowej krytykowali sposób prowadzenia badań i wskazywali na niemiecką pracę, sugerującą istnienie związku przyczynowego. Najnowsze analizy oparte są na tych samych metodach, co uznane badania niemieckie.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje