Kraków gospodarzem kongresu inżynierów z całego świata
Institute of Electrical and Electronics Engineers (IDEE) jest największą organizacją zawodową o charakterze globalnym, która m.in. ustala standardy konstrukcji i pomiarów dla urządzeń elektronicznych (w tym np. standardów wifi oraz bluetooth).
IEEE zrzesza ponad 425 tys. członków (pracujących w przemyśle, na uczelniach i w instytucjach rządowych), około 100 000 studentów i doktorantów. Jej członkami indywidualnymi jest 23 noblistów, zaś korporacyjnymi ponad 200 największych firm na świecie, m.in. Google, Intel, Sony, Seagate, Motorola, Dell, Hewlett-Packard, Fujitsu czy Hitachi.
"Będzie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń konferencyjnych na AGH w ostatnich latach – czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez rzecznika AGH Bartosza Dembińskiego. - (...) Kongresy te są organizowane co dwa lata (ostatnio w 2012 roku w Madrycie) w różnych miastach Europy, Afryki i Azji, gromadząc każdorazowo kilkuset naukowców i inżynierów z całego świata. Często uświetniają je swoją obecnością znakomici badacze, w tym nobliści".
Decyzja o przyznaniu AGH roli organizatora konferencji zapadła w sierpniu tego roku na szczeblu najwyższych władz IEEE. Krakowski kongres odbędzie się w dniach 6-10 sierpnia 2014 roku.
„Roczne przygotowania, a także wsparcie władz uczelni, Ministerstwa Naukii Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spowodowały, że polska kandydatura okazała się lepsza od Chorwacji, Szwecji, Turcji i Egiptu” – poinformował rzecznik krakowskiej uczelni.
Jak podkreślają organizatorzy, krakowskie spotkanie, będzie także szansą na promocję miasta i regionu.
„Goście Kongresu odwiedzą m.in. najważniejsze zabytki Małopolski (Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Zagraniczni goście będą mieli również okazję zobaczyć siedziby współpracujących z AGH firm, takich jak: Alvernia Studios, Onet, Delphi, Motorola, Tele-Fonika Kable, ArcelorMittal czy Comarch” – napisano w komunikacie.
PAP - Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje