Synthos chce mieć spalarnie odpadów
Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli właśnie spalarnia śmieci zajmowałaby się przekształcaniem odpadów z tworzyw sztucznych w energię elektryczną. Inwestycja powstanie na terenie spółki, a jej kosz ma wynieść 400 mln zł. Choć spalanie śmieci w unijnej hierarchii zagospodarowania odpadów jest drugim najmniej preferowanym systemem – tylko przed składowaniem - to jednak w Polsce brakuje tego rodzaju rozwiązań.
Synthos znalazł się już w projekcie planu gospodarki odpadami dla województwa małopolskiego. Zainteresował się budową spalarni, gdyż dyrektywa dotycząca emisji gazów cieplarnianych wymaga od firmy, by do 2015 r. zmodernizowała swoją elektrociepłownię. Do tej pory firma, jako źródło wytwarzania energii, mogła wykorzystywać węgiel lub gaz. Odpady stają się więc alternatywą, dzięki której możliwe stanie się zdywersyfikowanie paliwa w elektrociepłowni i wprowadzenie w miejsce węgla odpadów. Wydajność instalacji wynieść ma 150 tys. ton odpadów rocznie.
- Oczywiście w dalszym ciągu będziemy opierali nasza energetykę na węglu, ale szukanie innych źródeł jest koniecznością – przyznaje Wojciech Gurgacz.
Aktualnie w UE działa obecnie ok. 400 spalarni termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Spalają one ponad 65 mln ton śmieci rocznie, co stanowi nieco ponad jednej czwartej wszystkich odpadów w krajach tzw. starej piętnastki UE i niecałą jedną piątą w całej UE, co świadczy o tym, że takie państwa, jak m.in. Polska wciąż mają w tej dziedzinie sporo do nadrobienia.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje