„Żywe Konstrukcje” na Kopcu Kościuszki
Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. współczesne techniki pomiarowe oraz modele konstrukcji wyposażonych w czujniki pomiarowe. Wszystkie eksponaty będą prezentowane w taki sposób, aby zachęcać do wykonania przy ich użyciu prostych doświadczeń pokazujących, że konstrukcje są „żywe”.
Odwiedzenie wystawy ma także zachęcić młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w projekcie. Przez kolejne 12 miesięcy, zainteresowane osoby będą brały udział w badaniach Kopca poprzez opracowywanie danych z systemu monitorowania. Równocześnie osoby te zobowiązane będą do wykonywania zadań związanych z monitorowaniem konstrukcji oraz z historią Kopca i jego Patrona.
Głównym celem projektu „Żywe Konstrukcje” jest zainteresowanie społeczności województwa małopolskiego, a w szczególności młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, naukami technicznymi, poprzez zapoznanie ich ze stosunkowo mało znaną w Polsce, innowacyjną dziedziną inżynierii lądowej, jaką jest monitorowanie konstrukcji (ang. structural health monitoring).
Finałem projektu (czerwiec 2014) będzie czterodniowy zjazd popularyzatorsko-naukowy w Krakowie, w którym weźmie udział 10 zwycięskich trzyosobowych zespołów.
Źródło: www.pk.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje