Wystawa - przystępnie o zjawiskach fizycznych
Wystawa została otwarta w ramach zainaugurowanego również we wtorek projektu edukacyjnego "Instytut Odkrywania Tajemnic". "Chcemy w sposób nietuzinkowy i przystępny przekazywać wiedzę, którą uczniowie będą wykorzystywać później na lekcjach fizyki" - powiedział PAP pomysłodawca projektu dr Dariusz Kajewski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.
Ekspozycja została podzielona na 23 stanowiska interaktywne. Każde z nich poświęcone jest innemu zjawisku. "Można zobaczyć jak powstaje fatamorgana, jak działają soczewki, mamy też duży model światłowodów, laserową harfę, na której można pograć oraz stanowisko, gdzie można poobserwować bieg promieni światła" - powiedział Kajewski.
Ciekawostką jest tzw. krzywy pokój nazwany również przez pomysłodawcę "błędnym pokojem". Z jego pomocą, można przekonać się - jak to ujął Kajewski - "jak mózg płata nam różne figle". "Ściany i podłogi tego pokoju są krzywe względem tego co znajduje się na zewnątrz. Kiedy wchodzimy do środka nasze oczy widzą te piony i poziomy, podczas gdy błędnik mówi nam, że jesteśmy pochyleni. Wtedy mózg odbiera dwa sprzeczne sygnały. Pytanie, który sygnał wygra. To jednak zależy od cech indywidualnych człowieka" - wyjaśnia Kajewski.
W związku z inauguracją projektu powstała również specjalna strona internetowa - http://zagadki-optyki.edu.pl/.
Pomysł na wystawę zrodził się trzy miesiące temu. Obecnie instytut ma do dyspozycji 150 mkw. powierzchni Instytutu Fizyki. Wystawa +Zagadki optyki" jest pierwszą wystawą otwartą w ramach tego projektu edukacyjnego, który jest wspólnym dziełem Instytutu Fizyki oraz powstałą przy uniwersytecie spółkę Off Science.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje