Opracowywanie bezpiecznych i skutecznych leków łagodzących przewlekły ból u dzieci
Według szacunków na przewlekły ból cierpi od 15% do 20% dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Mimo powszechności problemu jest on słabo rozpoznany i często niedostatecznie leczony. Zwykłe środki przeciwbólowe mają niewielki albo żaden wpływ na przewlekły ból neuropatyczny - specyficzną postać bólu związaną z układem nerwowym - i dlatego zamiast nich stosowanych jest wiele tradycyjnych leków przeciwdrgawkowych.
Gabapentin na przykład stosuje się od wielu lat w leczeniu tego typu bólu, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Mechanizm przeciwbólowego działania gabapentinu pozostaje nieznany, ale pozytywna reakcja została wykazana w wielu publikacjach. Dotychczas jednak większość literatury z tej dziedziny to opisy przypadków z jedynie niewielką liczbą prób klinicznych.
Z tego względu projekt GAPP ma za zadanie przestudiować zastosowanie pediatryczne leków i opracować gabapentin do leczenia przewlekłego bólu u dzieci. Projekt zaowocuje nie tylko nowymi danymi klinicznymi, ale także nowym lekiem, który ma stać się dostępny dla wszystkich.
Na podstawie odpowiednio kontrolowanych prób klinicznych, przeprowadzone zostaną w ramach projektu badania takich zagadnień jak odpowiednie dawkowanie, skuteczność i bezpieczeństwo. Badania niekliniczne natomiast zostaną podjęte w celu oceny potencjału neurotoksycznego leku na bardzo małe dzieci.
"Główny problem, jaki należy rozwiązać, kiedy dziecko musi zażywać lek, to podawanie odpowiedniej dawki" - mówi prof. Oscar Della Pasqua z University College London, jednego z partnerów projektu. "W innym przypadku lek może być nieskuteczny lub wywrzeć niepożądany skutek. W ramach projektu GAPP ustalimy optymalne dawkowanie nawet dla najmniejszych dzieci na bazie modeli dawkowania dla dorosłych i starszych dzieci. W ten sposób będziemy w stanie zminimalizować udział najmłodszych dzieci w próbach klinicznych".
Spotkanie inauguracyjne, które odbyło się w listopadzie 2013 r., zgromadziło wszystkich 15 partnerów w celu omówienia planu na najbliższe cztery lata. W szczególności spotkanie miało umożliwić wszystkim uczestnikom lepsze zapoznanie się ze swoimi zadaniami i celami, zilustrować kluczowe elementy badań klinicznych i zgłębić aspekty regulacyjne specyficzne dla każdego zaangażowanego kraju. Omówiono z powodzeniem przewidziane wspólne działania i pakiety robocze projektu, aby zaplanować przyszłe działania.
Wszyscy zaangażowani w GAPP są głęboko przekonani, że projekt może wnieść ogromny wkład w poprawę jakości życia milionów dzieci. Inicjatywa może także stworzyć cenne, nowe możliwości rynkowe dla europejskiego przemysłu farmaceutycznego.
Projekt o wartości 7,2 mln EUR, dofinansowany ze środków Siódmego Programu Ramowego w dziedzinie Badań, Rozwoju Technologicznego i Demonstracji, będzie realizowany przez 48 miesięcy. Wkład UE wniósł 5,5 mln EUR. Pracami kieruje Consorzio per Valutazioni Biologiche e Farmacologiche (CVBF), Włochy.
Więcej informacji:
CVBF, http://cvbf.net/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/110281_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje