CITTRU UJ kandyduje w konkursie "Popularyzator Nauki"
CITTRU UJ zostało docenione za opracowanie poradnika promocji nauki "Promosaurus", organizację kawiarni naukowej CafeNauka, prowadzenie szkoleń dla uczonych w zakresie promocji nauki, współpracę przy organizacji konferencji TEDxKraków. Warto także przypomnieć tutaj o inicjatywach z poprzedniego roku: wymyślonym przez CITTRU UJ konkursie Futuronauta, który zaowocował wydaniem zbioru 130 tekstów futurystyczno-naukowych, czy zorganizowanym w kwietniu ub. r. forum poświęconego nowym zjawiskom w nauce - "Nauka 2.0: więcej niż internet!".
CITTRU, które jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego, naukę popularyzuje od 2009 roku. Wtedy to rozpoczęto realizację programu "OdkryjPrzestrzenieNowejNauki". Od tego czasu podejmuje kolejne działania, które poprawić mają komunikację między naukowcami a społeczeństwem czy biznesem.
"Bardzo rozległy zakres tematyczny naszych działań i bardzo szeroka grupa ich odbiorców wymagają poszukiwania i dostosowywania formy przekazu. W naszych działaniach znajdują się więc zarówno klasyczne narzędzia promocyjne jak: publikacje, konkursy (np. na komiks z życia naukowca) plakaty, ulotki reklamowe, katalogi, szkolenia, działania PR realizowane w mediach tradycyjnych jak i w sieci. Często jednak korzystamy z bardziej niekonwencjonalnych działań jak np. Science Busking - czyli prezentowania nauki 'na żywo', na ulicy, przed budynkiem uczelni, w czasie dni otwartych lub wystaw, w każdym miejscu, czasie i przy każdej pogodzie, spotkania z nauką w formule kawiarni naukowej czy wystąpienia w ramach TEDx" - podsumowuje działania swojej jednostki Edyta Giżycka z CITTRU UJ.
W 2013 r. CITTRU wydało publikację "Promozaurus. Poradnik promocji nauki". Autorzy tekstów chcą czytelnikom nie tylko przekazać porcję wiedzy dotyczącą promowania nauki, ale i – a może przede wszystkim – pragną zainspirować naukowców i studentów do realizacji własnych pomysłów popularyzatorskich. W gronie piszących jest m.in. laureat nagrody „Popularyzator Nauki" fizyk prof. Lech Mankiewicz, a także paleontolog Agata Jurkowska, Emanuel Kulczycki - jeden z najbardziej poczytnych polskich blogerów naukowych oraz Krzysztof Ciesielski - znany z wielu książek propagujących matematykę.
Jednostka UJ jest też pomysłodawcą i organizatorem spotkań CafeNauka. Od końca 2012 r. zorganizowano już kilka spotkań, m.in. o tym, jak żyć z bakteriami i wirusami, spotkanie „Atomy jak ludzie", czy „Węch w świecie obrazu". CafeNauka to rozmowy o ważnych, niekiedy kontrowersyjnych kwestiach dotyczących ludzi, świata, przyszłości.
CITTRU współpracowało też przy organizacji konferencji TEDxKraków „Sekretne życie" (21.09.2012), a także „Make! To" (25.10.2013). TEDx to prestiżowa impreza międzynarodowa, podczas której prelegenci dzielą się z publicznością ciekawymi pomysłami. Wykłady publikowane są w internecie i cieszą się popularnością na całym świecie.
Centrum innowacji koordynuje też od czterech lat działania UJ w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Innym z osiągnięć CITTRU jest organizacja Szkoły Promocji Nauki. Są to cykliczne warsztaty dla naukowców, którzy chcą popularyzować wiedzę, pochwalić się swoimi badaniami, wydarzeniami i odkryciami, inspirować do podejmowania pracy naukowej. Szkoła funkcjonuje od 2010 r.
W kwietniu 2012 r. jednostka zorganizowała Forum Nowej Nauki w Krakowie. Była to konferencja ogólnopolska dedykowana nowym zjawiskom w nauce, zwłaszcza kwestii komunikacji nauki z otoczeniem. Do dyskusji zaproszono łącznie 200 uczestników z całej Polski i zagranicy. Centrum organizowało też konkursy - m.in. na tekst futurystyczno-naukowy Futuronauta czy na komiks dotyczący nauki.
Z inicjatywy CITTRU wydano także w tym roku publikację "Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ?", w której w ciekawy sposób zaprezentowano 75 badań naukowych realizowanych na UJ. CITTRU od 2008 r. do wiosny 2013 r. wydawało też poświęcone sprawom nauki czasopismo NIMB.
Źródło: www.uj.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje