Brak pszczół zagraża europejskim rolnikom
By chronić pszczoły, Unia wprowadziła moratorium na stosowanie pestycydów neonikotynoidowych. Jednak inne unijne posunięcia zaostrzają niedobór zapylających owadów. Dyrektywa, na mocy której do roku 2020 aż 10 proc. stosowanego w transporcie paliwa musi pochodzić ze źródeł odnawialnych zwiększyła zapotrzebowanie na biopaliwa.
Naukowcy uważają, że stymulowana przez unijne dopłaty zwiększona uprawa roślin na biopaliwo rzepaku, słoneczników czy soi - znacząco podniosła zapotrzebowanie na zapylanie. Obsiewany nimi areał zwiększył się średnio o jedną trzecią, a w Grecji – nawet siedmiokrotnie. Chociaż liczba pszczół miodnych w całej Europie wzrosła w latach 2005-2010 o 7 proc., w wielu krajach jest ich za mało.
Specjaliści obliczają, że w Europie brakuje około 13,4 miliona rodzin pszczelich – czyli około siedmiu miliardów pszczół. Brak odpowiednio dużej populacji pszczół przypisywany jest zarówno stosowaniu pestycydów, jak i chorobom.
Najgorsza jest sytuacja w Mołdawii, drugie od końca miejsce zajmuje Wielka Brytania, w której pszczoły zaspokajają mniej niż jedną czwartą potrzeb, jak wynika z załączonej mapy w Polsce jest nieco lepiej (pomiędzy 25 a 50 proc.).
Specjaliści uważają, że hodowane przez człowieka pszczoły miodne mogą być częściowo zastąpione przez owady dziko żyjące – na przykład trzmiele, pszczoły z gatunków żyjących samotnie i bzygowate - muchówki przypominające ubarwieniem pszczoły. Niewiele jednak wiadomo o ich rzeczywistej liczebności.
„Jeśli nie zaczniemy działać natychmiast, dojdzie do katastrofy” – ostrzegł współautor badań, prof. Simon Potts z University of Reading. - „Dziko żyjące owady, które zapylają kwiaty potrzebują lepszej ochrony”. Profesor wyliczył, że brytyjskie owady wykonują za darmo pracę wartą około 1,8 biliona funtów.
Szczególnie duży jest wpływ owadów na sadownictwo – w Wielkiej Brytanii tylko w przypadku dwóch odmian jabłek - Gala i Cox - dziko żyjące owady przyczyniają się do wzrostu produkcji o około 37 milionów funtów. Nie tylko rośnie liczba owoców, ale poprawia się ich jakość.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje