Ludzie otyli wdychają więcej zanieczyszczeń
Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu (Kanada) przeanalizowali wskaźniki pozwalające określić objętość powietrza wdychanego przez osoby badane o normalnej wadze, nadwadze oraz różnych stopniach otyłości i stwierdzili, że ludzie borykający się z problemem nadmiernej masy ciała na co dzień potrzebują przeciętnie nawet o 50 proc. większej ilości powietrza, co wiąże się z nasilonym kontaktem z zanieczyszczeniami zawartymi w atmosferze.
Najwięcej powietrza, bo 24,6 m sześc., wdychają osoby z drugim stopniem otyłości (BMI o wartości 35-40 kg/m2), podczas gdy osoby o normalnej wadze pochłaniają tylko 16,4 m sześc. gazów.
„To o 8,2 m sześc. więcej niż w przypadku ludzi o prawidłowej masie ciała, czyli, innymi słowy, o 50 proc. więcej powietrza i zanieczyszczeń” – mówi współautor badania dr Pierre Brochu.
Najgorzej sytuacja wygląda w odniesieniu do dzieci, które mają szybszy metabolizm niż człowiek dorosły przy stosunkowo niewielkiej wadze, a zatem potrzebują więcej powietrza na każdy kilogram masy ciała, by normalnie funkcjonować w ciągu dnia.
Mężczyźni w porównaniu do kobiet również wdychają więcej gazów, wśród których znajdują się substancje takie, jak amoniak, dwutlenek siarki, ozon, czy dwutlenek azotu – związki drażniące płuca i mogące prowadzić do powstawania astmy lub innych chorób układu oddechowego.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje