Cafe Nauka na Uniwersytecie Jagiellońskim: Przemijanie...
O przemijaniu, zużywaniu się, starzeniu będą rozmawiać:
- dr hab. Joanna Hańderek - filozof kultury i popularyzatorka filozofii, współtwórczyni festiwalu filozoficznego „Co By Było Gdybyś" i prowadząca cykliczną audycję „Przypisy" na antenie radiofonia.net;
- Monika Koperska – prowadząca badania z zakresu chemii konserwatorskiej, zdobywczyni 2. miejsca w międzynarodowym konkursie FameLab, w którym startują najlepsi popularyzatorzy nauki;
- dr Krzysztof Guzik – naukowiec pracujący na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, którego pasją jest badanie życia na krawędzi, balansowania komórek na granicy życia i śmierci.
Dyskusja rozpocznie się od pytania: co po nas znajdą archeolodzy za 500 lat? Jakie przedmioty i materiały będą miały szansę przetrwać próbę czasu? Z pewnością padnie też pytanie o to, czym jest przemijanie w świecie żywych organizmów i jaką pełni ono rolę w biologicznej ewolucji. W ten sposób dyskusja dotknie kwestii nieśmiertelności. Pojawią się w niej też wątki związane z zakorzenionymi w kulturze metodami radzenia sobie z nieuchronnym upływem czasu, starzeniem się i śmiercią.
Spotkanie nie ma sztywnego programu, a jego przebieg kształtować będą również pytania i komentarze uczestników. Być może pojawią się motywy związane z kontrolowanym postarzaniem i specjalnie planowaną niesprawnością urządzeń. Być może goście Cafe Nauka odnosić się będą do zużywania się organizmu w kontekście ciągłego narażenia na stres i – co wydaje się fascynujące – do zjawiska apoptozy, czyli zaprogramowanej, samobójczej śmierci niektórych komórek organizmu. Być może poruszony zostanie także wątek odnoszący się do twierdzenia, że współcześnie ważniejsza jest nowość i zmiana niż samo trwanie, ale też że żyjemy teraz coraz dłużej i tak naprawdę przedłuża się nasza starość, nie młodość. Starość wpisana jest w naszą kondycję, trzeba się zatem jej nauczyć.
Organizatorzy Cafe Nauka – CITTRU oraz Dział Promocji i Informacji UJ postawili sobie ambitne zadanie, nie tylko porozmawiać o przemijaniu, ale też wspólnie z gośćmi sformułować definicję starzenia się i zużywania. Czy są jakieś punkty wspólne w dyskusji filozofa, biologa i chemika? Warto przyjść i przekonać się, i warto także o Cafe Nauka powiedzieć znajomym oraz współpracownikom.
Początek o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny.
Źródło: www.uj.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje