Błyskawice mogą prognozować trzęsienie ziemi
Korzystając z plastikowego pojemnika kuchennego napełnionego mąką, zespół prof. Troya Shinbrota z Rutgers University (New Jersey) odkrył nowe zjawisko fizyczne. Podczas poruszania pojemnikiem w tę i z powrotem w mące otwierały się i zamykały „rozpadliny”. Towarzyszyły temu skoki napięcia o amplitudzie rzędu 100 woltów. Nikt wcześniej nie zaobserwował tego rodzaju ładunków statycznych w poruszającym się sypkim materiale.
Jak wykazali naukowcy, podobne zjawiska zachodzą także w innych ziarnistych materiałach, w tym w glebie. Mogłoby to tłumaczyć występowanie świecących obiektów obserwowanych na przykład przed trzęsieniem ziemi w Fukushimie oraz we włoskim L'Aquila. Ich pojawianie się może być związane z powstawaniem liczonych w milionach woltów napięć podczas przemieszczania się warstw ziemi przed trzęsieniem.
Odkrycie mogłoby pomóc w udoskonaleniu systemu wczesnego ostrzegania przed wstrząsami.
Opowieści o poprzedzających trzęsienie światłach odnotowywano już 300 lat temu, jednak naukowcy do niedawna nie traktowali ich poważnie. Dopiero ostatnie dziesięciolecia, a zwłaszcza powstanie You Tube sprawiły, że nagrania ukazujące różne efekty świetlne zaczęły być powszechnie dostępne, potwierdzone, a naukowcy zajęli się ich analizowaniem.
Na razie nie wiadomo, dlaczego wyładowania elektryczne w rodzaju błyskawic czy piorunów kulistych są obserwowane tylko przed niektórymi trzęsieniami, zaś nie każda błyskawica to zapowiedź, że ziemia się poruszy.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje