Wzrasta świadomość na temat raka skóry wśród mniejszości narodowych USA
„Mniejszości narodowe potrzebują nabrać więcej świadomości i wiedzy na temat raka skóry, ponieważ błędnie wierzą oni, że są w grupie niższego ryzyka zachorowania na niego.” – mówi lekarz dermatolog szpitala Henry'ego Forda – Diane Jackson-Richards.
Badania wykazały, że mniejszości są diagnozowane w bardziej zaawansowanych stadiach nowotworu skóry i mają mniejsze szanse na przeżycie niż przedstawiciele rasy kaukaskiej. Rak płaskonabłonkowy jest najczęściej występującym nowotworem skóry wśród Afroamerykanów, Indian azjatyckich i drugi pod względem częstości u Latynosów, Azjatów i przedstawicieli rasy kaukaskiej. Dane pochodzą z Fundacji Raka Skóry (Skin Cancer Roundation).
„Musimy zintensyfikować nasze wysiłki, by mniejszości narodowe w pełni świadomie zrozumiały niebezpieczeństwa wynikające z ekspozycji na słońce oraz wiedziały, co mogą zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.” - mówi doktor Jackson-Richards, dyrektor Kliniki Dermatologii szpitala Henry'ego Forda w Detroit.
„Mniejszości narodowe Stanów Zjednoczonych mają przeświadczenie, że są na niskim poziomie ryzyka i niewiele można zrobić, by dodatkowo ich chronić. Rzeczywistość jest jednak taka, że rak skóry jest znaczącym problemem zdrowotnym mniejszości. Rak skóry jest uleczalny w wysokim stopniu, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty i leczony.”
Owe zagadnienia zostały omawiane podczas prezentacji zatytułowanej „Kolor skóry” na dorocznym spotkaniu American Academy of Dermatology w Denver.
Doktor Jackson-Richards powiedziała: „musimy kształcić Afroamerykanów, Latynosów i inne mniejszości, że wytyczne w sprawie zapobiegania i zmniejszania ryzyka raka skóry są naprawdę skuteczne. Wśród latynoskich społeczności produkty ochrony przeciwsłonecznej są mniej dostępne niż w nielatynoskich społecznościach.”
Rak skóry jest najczęściej występującą formą nowotworu w Stanach Zjednoczonych, a każdego roku jest diagnozowanych coraz więcej przypadków. Ich całkowita ilość przekracza znacznie zsumowane przypadki występowania raka piersi, raka prostaty i raka jelita grubego.
Typowe czynniki ryzyka raka skóry obejmują występowanie choroby w rodzinie, nadmierne przebywanie w nasłonecznieniu oraz dolegliwości, które tłumią działanie systemu odpornościowego.
Ludzie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry poprzez:
- unikanie przebywania na słońcu między 10 rano a 4 po południu, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze,
- stosowanie szerokiego spektrum ochrony przeciwsłonecznej o współczynniku SPF wyższym niż 30. Ważne jest stosowanie ich co dwie godziny,
- noszenie ochronnej odzieży: koszuli z długim rękawem, kapeluszy z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych,
- unikanie solariów,
- wizyty u swojego lekarza oraz regularne badania skóry co rok,
- zrozumienie, że woda i piasek mogą powodować oparzenia słoneczne
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/releases/274496.php
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje