Medycyna plazmowa w walce z nowotworami
Medycyna plazmowa jest nową i bardzo szybko rozwijającą się dziedziną technologii medycznej. W szczególności zrozumienie interakcji między tak zwanymi plazmowymi rozpylaczami używającymi ciśnienia atmosferycznego a tkankami biologicznymi jest kluczowe przy rozpoczęciu używania ich w praktyce medycznej.
Pod nadzorem Sylwii Ptasinskiej z Uniwersytetu Notre Dame w Indianie, w Stanach Zjednoczonych, Xu Han wraz ze swoim zespołem badawczym przeprowadził ilościowe i jakościowe badanie różnych typów uszkodzeń DNA wywołanych przez ekspozycję na ciśnienie atmosferyczne. Dokument został opublikowany w EPJ D jako część numeru specjalnego dotyczącego wglądu w terapię raka zakładającą użycie wiązki jonów (Ion Beam Cancer Therapy). Badacze mają nadzieję, że to podejście może ostatecznie doprowadzić do opracowania alternatywnych narzędzi w terapii nowotworowej, jak również mieć zastosowanie w higienie szpitalnej, opiece stomatologicznej, zwalczaniu chorób skóry, profilaktyce przeciwgrzybiczej, leczeniu przewlekłych ran i przy zabiegach kosmetycznych.
W celu zbadania uszkodzenia DNA spowodowanego nietermicznym plazmowym rozpylaczem ciśnienia atmosferycznego (non-thermal Atmospheric Pressure Plasma Jet – APPJ), zespół przyjął powszechnie stosowaną w biochemii technikę, zwaną elektroforezą w żelu agarowym. Badali oni charakter i poziom zniszczenia DNA przez tak zwane plazmowe wolne rodniki, biorąc pod uwagę dwa różne źródła plazmy helowej i różne parametry dotyczące impulsów elektrycznych.
Zidentyfikowali oni również wpływ wody na uszkodzenie DNA. W tym celu badali rolę wolnych rodników zaangażowanych w proces niszczenia DNA zachodzący w środowisku wodnym. Następnie porównano je
z poprzednio otrzymanymi wynikami DNA, uzyskanymi w warunkach suchych.
Kolejny etap badań obejmować będzie badanie plazmy wykonanej z mieszaniny helu z innymi gazami (będą to na przykład: tlen, tlenek azotu, dwutlenek węgla i para wodna) w różnych stosunkach. Oczekuje się, że dodanie innego gazu spowoduje wzrost wolnych rodników takich jak reaktywne formy tlenu czy reaktywne formy azotu, powszechnie znane jako źródła poważnych uszkodzeń DNA. To może ostatecznie przyczynić się do niszczenia komórek nowotworowych guza.
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/releases/274567.php
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje