Jadalne kwiaty mogą hamować rozwój chorób zapalnych
Naukowcy z Institute of Food Technologists (IFT) opublikowali wyniki przeprowadzonego niedawno badania, które świadczą o tym, że powszechnie jadane w Chinach kwiaty są źródłem związków fenolowych i mają doskonałe zdolności antyoksydacyjne.
Kwiaty jadalne, których używa się w chińskiej sztuce kulinarnej od wieków (np. piwonia drzewiasta, róża chińska) ponownie stanowią obiekt zainteresowania naukowców. W poszczególnych przepisach kulinarnych kwiaty wykorzystuje się jako składnik podstawowy, dodatek lub przyprawę. Niektóre z tych kwiatów zawierają związki fenolowe, które powszechnie wiąże się z działaniem przeciwzapalnym oraz zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i niektórych rodzajów raka.
Wyniki przeprowadzonego badania ukazują, że jadalne kwiaty mogą być potencjalnie używane jako dodatki do żywności w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, promocji zdrowia i zapobiegania utleniania składników pokarmowych. Jednakże ich działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i odmładzające musi zostać najpierw dokładnie przebadane. Dopiero wtedy można będzie zastosować je jako naturalne przeciwutleniacze.
Autor Tłumaczenia: Bartłomiej Taurogiński
Źródło: http://phys.org/news/2014-04-edible-inhibit-chronic-diseases.html
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje