Formuła mleka ratująca życie
Grupa badaczy w Instytucie Nauk Farmaceutycznych na Uniwersytecie Monash prowadzona przez doktora Stefana Salentinig’a oraz profesora Bena Boyda, sponsorowany przez Austalijską Radę ds. Badań Naukowych (ARC), zaobserwowała w nanostrukturze mleka, że podczas trawienia ma ono niezwykle uporządkowany geometrycznie kształt.
Dzięki poznaniu bliżej budowy mleka naukowcy mają możliwości stworzenia mleka bogatszego w witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, ważne dla rozwoju mózgu wcześniaków cząsteczki czy różnego rodzaju napojów spowalniających trawienie, przedłużających w ten sposób uczucie sytości. Mleko także może przejąć funkcję transportowe w celach opracowania nowych form dla dostarczania i wchłaniania leków.
Podczas dodawania mleka krowiego do chemicznie odtworzonego układu trawiennego w zlewce ze szkła badacze dostrzegli jego unikalną budowę. Ciesz składająca się z tłuszczy, substancji odżywczych i wody wytwarza przyspieszającą trawienie strukturę. Wykorzystano enzymy naturalnie występujące w ciele, tłuszcz zmieszano z wodą i z pomocą niskokątowego promienia rentgenowskiego dostrzeżono fakt, że uboczne produkty mleka w trakcie trawienia ulegają uporządkowaniu.
Uważa się, że struktura przypominająca gąbkę będzie potencjalnie poprawiać przyswajanie zdrowych tłuszczów mlekowych. „Wiedzieliśmy o budulcach mleka oraz o tym, że tłuszcz w mleku ma znaczący wpływ na smak, konsystencję i wartość odżywczą wszystkich produktów mlecznych. Jednak to o czym nie wiedzieliśmy to strukturalne ułożenie tego tłuszczu podczas trawienia. ‘ powiedział. ‘Odkryliśmy że kiedy ciało zaczyna proces trawienny, enzym zwany lipazą rozkłada cząsteczki tłuszczu w taki sposób by tworzył bardzo uporządkowaną geometrycznie strukturę. Te niewielkie i wysoce uporządkowane komponenty umożliwiają tłuszczom, witaminom oraz rozpuszczalnych w tłuszczach lekach przenikać błony komórkowe i dostawać się do układu krążenia” - stwierdzi Dr Salentinig.
Kolejny etap badań będzie obejmował ścisłą współpracę naukowców ze specjalistami od żywienia w celu wykorzystania nowego odkrycia do projektowania i testowania ulepszonych lekarstw.
Źródło: http://phys.org/
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje