Zmiany epigenetyczne wywołane przez cesarskie cięcie
Badacze Karolinska Institutet ze Szwecji pracujący dla profesora Tomasa Ekstroma podczas badań odkryli, że wśród dzieci przychodzących na świat poprzez cesarskie cięcie występuje zwiększona metylacja DNA komórek macierzystych. Organizm takich dzieci inaczej interpretuje genetyczny materiał. U dzieci rodzonych metodami naturalnymi nie zaobserwowano takich zmian, jednak w tej chwili nie ma informacji czy taki efekt utrzymuje się także na długo po porodzie czy to jedynie sytuacja przejściowa.
Lekarze uważają, że za zaistniałą sytuację odpowiada „bezstresowe” przyjście na świat, jakim niewątpliwie dla dziecka jest poród metodami cesarskiego cięcia. Poród naturalny wywiera na noworodku przez długi czas pewien stres, co jest dobrym, naturalnym bodźcem, który przygotowuje mały organizm do życia poza macicą.
Na ten moment nie ma dokładnej informacji czy ekspresja DNA i jej zmiany mają faktyczne oddziaływanie na zdrowie dziecka, jednak uważa się, że one wypływają na działanie m.in. układu odpornościowego. Dalsze badania są konieczne żeby poznać, czy mechanizm za tym stojący ma wpływ na zdrowie dzieci.
Źródło: American Journal of Obstetrics and Gynecology
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje