Energetyczne Centrum Nauki
23 lipca 2014 r. w Kielcach podpisano umowę na zaprojektowanie i wykonanie Energetycznego Centrum Nauki. Interaktywna pracownia dla dzieci, młodzieży i dorosłych to jeden z elementów projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego”, współfinansowanego z Programu Rozwój Polski Wschodniej”.
Energetyczne Centrum Nauki znajdować się będzie na drugim piętrze Zespołu Inkubatorów, który powstaje w budynku po Wyższej Szkole Umiejętności. Tematem przewodnim interaktywnego ośrodka będzie energia. Dzięki ciekawej formie przekazu najmłodsi będą mogli dowiedzieć się skąd bierze się energia, jak jest wykorzystywana oraz w jaki sposób ją oszczędzać. Eksperymentalne stanowiska, wyposażone w nowoczesne technologie, umożliwią m.in. samodzielne wytworzenie prądu.
Interaktywny ośrodek Kieleckiego Parku Technologicznego pozwoli dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym, w interaktywny sposób zgłębić wiedzę na temat wszechobecnej energii. Edukacja połączona z zabawą będzie doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pozwoli także zaszczepić w najmłodszym pokoleniu zainteresowanie nowymi technologiami.
W Energetycznym Centrum Nauki znajdą się: Wystawa interaktywna, interdyscyplinarne Laboratorium naukowe oraz Audytorium/Kino 3D. Wystawa przedstawiać będzie zagadnienie energii w ujęciu historycznym. Za jej sprawą będzie można przenieść się do czasów, kiedy człowiek uczył się krzesać ogień; pozyskiwał energię wykorzystując siły mięśni, wiatru, złoża naturalne; wynalazł elektryczność i silnik. Wystawa poświęcona będzie również alternatywnym źródłom energii oraz innowacyjnym sposobom jej wytwarzania.
W laboratorium „Generator mocy” będzie można wcielić się w rolę prawdziwego naukowca i pod okiem specjalisty przeprowadzać własne doświadczenia. Przeprowadzane tu eksperymenty odnosić się będą do słońca, wody, ciepła i powietrza. Obejmą dziedziny takie jak zoologia, botanika, biologia człowieka, magnetyzm, mechanika, optyka, termodynamika.
Z kolei Audytorium/Kino 3D będzie stanowiło miejsce ciekawych spotkań, prelekcji, pokazów naukowych i projekcji filmów naukowych.
Wnętrze Energetycznego Centrum Nauki zostanie zaaranżowane w stylu retro. Przypominać będzie starą fabrykę produkującą energię, co jeszcze bardziej podkreśli główną tematykę Centrum. Co więcej, sama przebudowa Zespołu Inkubatorów zakłada zastosowanie rozwiązań służących oszczędzaniu energii, takich jak panele fotowoltaiczne, umożliwiające przekształcanie energii słonecznej w elektryczną.
Energetyczne Centrum Nauki ma być gotowe już w przyszłe wakacje.
***
Całkowita wartość projektu „Rozwój infrastruktury i obszarów B+R Kieleckiego Parku Technologicznego” to ponad 91 mln zł, z czego blisko 58 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. Oprócz
stworzenia Zespołu Inkubatorów KPT i Energetycznego Centrum Nauki
przedsięwzięcie zakłada m.in. budowę trzech hal produkcyjnych z wyposażeniem badawczym.
Źródło: www.mir.gov.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje