Aspiryna zmniejsza ryzyko raka przewodu pokarmowego
Naukowcy z Queen Mary University of London przeanalizowali około 200 badań dotyczących korzyści i zagrożeń związanych z przyjmowaniem aspiryny. Okazało się, że u osób, które ją zażywały, liczba zgonów z powodu raka żołądka, jelita grubego i przełyku była mniejsza o 30-40 proc. Mniej wyraźny i gorzej udokumentowany spadek liczby zgonów dotyczył raka piersi, prostaty i płuc. Korzyści związane z systematycznym przyjmowaniem aspiryny uwidaczniały się po co najmniej pięciu latach i utrzymywały nawet po odstawieniu aspiryny (choć nie ustalono, jak długo). Ponieważ niebezpieczeństwo krwotoku rośnie z wiekiem, naukowcy sugerują zaprzestanie przyjmowania aspiryny po 10 latach od jego rozpoczęcia.
Jak twierdzą autorzy analizy, gdyby każdy zdrowy mieszkaniec Wielkiej Brytanii w wieku od 50 do 64 lat przyjmował 75 miligramów aspiryny codziennie przez 10 lat, w ciągu 20 lat można by zapobiec około 122 000 zgonów.
Ostrzegają jednak, że zmniejszając krzepliwość krwi aspiryna może spowodować wewnętrzne krwawienia (co w skali całej Wielkiej Brytanii spowodowałoby 18 000 zgonów). Dlatego przed jej stosowaniem trzeba zasięgnąć porady lekarza, aby nie podawać leku osobom szczególnie zagrożonym krwawieniami – na przykład z zaburzeniami krzepnięcia, palącym i nadużywającym alkoholu.
"Codzienne przyjmowanie aspiryny wydaje się najważniejszym środkiem zapobiegawczym, jaki możemy podjąć w celu zmniejszenia zagrożenia nowotworami - po zaprzestaniu palenia i zmniejszeniu masy ciała" - powiedział BBC kierujący badaniami prof. Jack Cuzik z Queen Mary University of London.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje