Życiodajny prąd
Faktem jest, że każde życie toczy się wokół energii i jej przetwarzania. Ludzie robią to w nieco inny sposób, spożywając pokarm zawierający dodatkowe elektrony i oddychając, gdyż tlen je absorbuje. Komórki ludzkie rozbijają cukry, a dzięki skomplikowanym systemom chemicznym docierają do tlenu, który następnie je wiąże tworząc ATP – baterię chemiczną.
Bakterie żywiące się elektronami naturalnie pozyskują je z minerałów. Shewanella i Geobacter mają dopracowany metabolizm do perfekcji, gdyż pozyskują czystą energię prosto z otoczenia i pozbywają się w ten sposób pośredników.
Na obecną chwilę zidentyfikowano niewiele gatunków, które żywią się prądem, ponadto wszystkie mocno się między sobą różnią. Jest to zupełnie nowy typ mikroorganizmów, który z czasem będzie coraz lepiej poznawany przez badaczy.
Organizmy mogą być bardzo przydatne, ponieważ za ich pomocą można zbudować na przykład wydajne biomaszyny, które będą oczyszczać ścieki i zanieczyszczoną wodę.
Istnienie tego typu organizmów rodzi wiele ciekawych perspektyw dla życia pozaziemskiego. Naukowcy zastanawiają się czy tego typu elektryczne życie mogło się rozwinąć lub przybrać inteligentne formy gdzieś poza Ziemią.
Źródło: New Scientist
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje