Sieć pajęcza z nanorurkami węglowymi
Od standardowego materiału węglowego odróżnia je jeden szczegół, jeśli atomy są poprawnie uporządkowane, są twarde i wytrzymałe niczym stal, przy czym jednocześnie mniejsze od ludzkiego włosa. Właściwości nanorurek są bezustannie badane i testowane przez naukowców dzięki czemu odnajdywane są coraz to nowsze i szersze zastosowania.
Eden Steven, jeden z fizyków z Florida State University dokonał nietypowego połączenia nanorurek z pajęczą siecią, w wyniku czego otrzymał wyjątkowo stabilny, biodegradowalny i przyjazny środowisku polimer. Stworzenie tego polimeru obejmuje pokrycie poszczególnych włókien sieci nanorurkami węglowymi.
Pajęcza sieć jest dosyć twarda, jednak można ją zmiękczyć poprzez kontakt z wodą. Nanorurki przylepiają się równomiernie i wiążą z powierzchnią sieci, dzięki czemu po wysuszeniu włókna są elastyczne.
Niespotykane właściwości pajęczej sieci mogą być wykorzystane do tworzenia systemów, które przewodzą prąd i ciepło, a także przy projektowaniu sensorów czy siłowników, pełniących rolę sztucznych mięśni. Są to bardzo obiecujące drogi zastosowania nowego materiału.
Specjaliści wierzą, że powiązanie pajęczej sieci z przewodnikami przyczyni się do powstania wielu niezbędnych w przyszłości urządzeń.
Źródło: http://www.azonano.com
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje