Pomidory obniżają ryzyko raka prostaty
Zespół naukowców z Bristol University wraz z kolegami z Cambridge i Oxfordu przeanalizował dietę oraz styl życia 20 tys. Brytyjczyków w wieku od 50 do 69 lat. Jak się okazało, mężczyźni spożywający każdego tygodnia ponad 10 porcji pomidorów o 18 proc. rzadziej zapadali na raka prostaty. Brano pod uwagę zarówno świeże pomidory, jak i sok pomidorowy czy potrawy z sosem pomidorowym, np. fasolkę.
Także spożywanie zalecanych przez dietetyków pięciu porcji warzyw i owoców dziennie zmniejszało ryzyko raka prostaty o 24 proc. w porównaniu z mężczyznami, którzy spożywali 2,5 porcji lub mniej.
Specjaliści uważają, że przeciwnowotworowe właściwości pomidorów związane są z zawartym w nich czerwonym barwnikiem likopenem o właściwościach przeciwutleniających. Może on chronić DNA komórek przed uszkodzeniem.
Rakowi prostaty zapobiegają także selen (zawarty w produktach mącznych, np. makaronie czy pieczywie) oraz wapń, którego ważnym źródłem są produkty mleczne.
Rak prostaty to drugi pod względem częstości występowania nowotwór występujący u mężczyzn. W Polsce co roku wykrywa się go u ponad 10 tys. mężczyzn, spośród których 40 proc. umiera. Jako profilaktykę eksperci zalecają zdrową dietę, spożywanie warzyw i owoców, zachowanie właściwej masy ciała oraz aktywność fizyczną.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje