Siatkówka inspiracją dla fizyków
Zderzenia rozpędzonych do prędkości bliskiej prędkości światła protonów prowadzą do powstania nowych cząstek i pomagają w zrozumieniu właściwości antymaterii. W Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który ma zostać ponownie włączony w roku 2015, może dochodzić do około 40 mln zderzeń na sekundę, a podczas każdego z nich powstają setki naładowanych cząstek.
Analizując sposób, w jaki się one poruszają fizycy mogą się dowiedzieć, co właściwie zaszło i czy to zdarzenie wnosi coś nowego do dotychczasowej wiedzy. Jednak bardzo trudno wyodrębnić niezwykłe zdarzenia z setek milionów innych. Trzeba to robić szybko, bo gromadzenie gigantycznych ilości danych do późniejszej analizy nie jest możliwe. Jednak dotychczasowe metody selekcji danych - wykorzystujące takie parametry jak energia cząstek - są za mało selektywne. Dużo skuteczniejsze jest poszukiwanie niezwykłych śladów pozostawionych przez poruszające się cząstki, co jednak wymaga szybkiej analizy obrazów.
Rozpoznawanie obrazów to coś, w czym ludzie jak dotąd znacznie przewyższali komputery. Potrafimy błyskawicznie zauważyć interesujący obiekt wśród mnóstwa innych. Połączone w skomplikowane układy komórki nerwowe ludzkiej siatkówki są wyspecjalizowane w reagowaniu na określone kształty lub ich położenie i działają automatycznie, bez udziału świadomości.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje