Dni otwarte synchrotronu SOLARIS
W dniach 17 i 18 października 2014 r. odbędą się Dni Otwarte SOLARIS połączone z warsztatami projektu CENILS (Central European Network for knowledge based on Innovative Light Sources). Zorganizowane z tej okazji wykłady i pokazy będą poświęcone innowacyjnym źródłom światła, którymi są synchrotrony i lasery należące obecnie do najpotężniejszych narzędzi badawczych w fizyce, medycynie, biologii czy nowoczesnych technologiach.
W ramach Dni Otwartych odbędzie się kilka sesji połączonych ze zwiedzaniem hali synchrotronu. W piątek 17 października zapraszamy przedsiębiorców oraz naukowców, natomiast w sobotę 18 października - mieszkańców. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.synchrotron.pl
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja, której można dokonać poprzez formularz internetowy, dostępny TUTAJ.
Powstające Centrum SOLARIS – jeden z 65 synchrotronów na świecie – będzie największą multidyscyplinarną infrastrukturą badawczą w Polsce. Projekt budowy synchrotronu SOLARIS jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.
Celem projektu CENILS (Central European Network for knowledge based on Innovative Light Sources), jest stworzenie ponadnarodowej sieci uniwersytetów, laboratoriów oraz podmiotów małego i średniego biznesu, promującej efektywne użytkowanie, wiedzę o możliwościach badawczych i racjonalny rozwój innowacyjnych źródeł światła. Projekt ten realizowany jest w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków EFRR.
Partnerem Dni jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który przygotował wejściówki do Ogrodu Doświadczeń dla mieszkańców za udział w konkursie odbywającym się podczas Dni Otwartych.
Źródło: www.uj.edu.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje