Nanotechnologiczna selekcja białek błonkowych
Powstał nowy nanotechnologiczny sposób selekcji białek błonkowych. Jest to szansa na zmniejszenie kosztów wyrobu lekarstw oraz pojawienie się nowych na rynku.
Rewolucyjna metoda, opracowana przez naukowców z University of Copenhagen, jest oparta o badanie, w którym występują „receptory sprzężone z białkiem G”. Są to receptory, które stają się chemicznie czynne podczas zachodzenia zmian w otoczeniu komórek. Obecnie około 40 % wszystkich występujących na rynku lekarstw funkcjonuje z wykorzystaniem „receptorów sprzężonych z białkiem G”.
Prof. Dimitrios Stamou, kierownik laboratorium, gdzie opracowano metodę dodaje, że jest ona bardzo znacząca dla przemysłu, gdyż może być powodem tańszego i szybszego rozwoju leków.
Wielkim plusem powstałej procedury jest radykalne zmniejszenie ilości próbki. Stwierdzono, że każda kropla próbki jest złożona z tysięcy miliardów nano-pojemników posiadających izolowane białka, więc dobrym rozwiązaniem jest badanie selektywne.
Odkryliśmy, że każdy z niezliczonych nano-kontenerów jest wyjątkowy. Metoda pozwala na zbieranie informacji o poszczególnych nano-kontenerach. Możemy je wykorzystać do budowy ekranów o dużej wydajności, na przykład, w celu sprawdzenia jak leki wiążą receptory sprzężone z białkiem G. – dodaje Signe Mathiasem, która od lat pracuje nad metodą selekcji białek błonowych pod okiem prof. Stamou.
Kolejnym etapem będzie wprowadzenie metody na rynek.
Źródło informacji: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/09/140908093735.htm
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje