Ekoinżynierowie rafy koralowej
Gigantyczne małże pojawiły się na rafach koralowych co najmniej 38 milionów lat temu. Największe z nich dorastają do 1,2 metra i ważą ponad 200 kilogramów.
Jednak rola tych ogromnych mięczaków w ekosystemie jest nadal słabo poznana. Zespół Petera Todda, ekologa morskiego z National University of Singapore wykazał, że przydacznie przyczyniają się do budowy raf i nadają im kształt, dostarczają pożywienia, są środowiskiem życia dla glon ów i filtrują wodę.
13 ich gatunków jest fabrykami żywności dla mieszkańców rafy koralowej. Będące w symbiozie z małżami glony (zooksantelle) służą jako pokarm dla skorupiaków. Nawet jaja i odchody przydaczni przyciągają małe ślimaki, kraby i homary.
Gigantyczne małże są także „żłobkami” dla narybku, służąc jako schronienie dla młodocianych osobników uciekających przed drapieżnikami, podczas gdy fałdy muszli zapewniają prywatność składającym ikrę dorosłym rybom.
Ponadto przydacznie pomagają w budowaniu rafy. Tam gdzie małże te występują licznie wytwarzają do 80 ton wchodzącego w skład ich muszli węglanu wapnia na hektar rocznie, dając schronienie miękkim koralowcom, gąbkom, strzykwom i dużym glonom.
Todd ma nadzieję, że wyniki jego badania przyczynią się do ocalenia
przydaczni, którym zagraża zarówno przełowienie, jak i globalne
ocieplenie. Poławia się je w celach konsumpcyjnych, dla potrzeb
przemysłu zdobniczego oraz do akwariów morskich.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje