Poszukiwania leku, który może pomóc w gojeniu się ran
W przedsięwzięciu uczestniczą zespoły badawcze z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytet Medycznego i warszawskiego Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, a także dwie firmy biotechnologiczne MedVentures z Poznania i Pro-Science Polska z Gdyni.
W projekt zaangażowanych jest w sumie osiem zespołów badawczych, z których każdy ma do wykonania określone zadania. Chemicy i biotechnolodzy molekularni syntetyzują nowe związki chemiczne będące przedmiotem badań, biolodzy badają efekty działania tych związków, a biolodzy molekularni i biotechnolodzy - mechanizmy i skutki ich działania.
Kierujący jednym z zespołów dr hab. inż. Paweł Sachadyn z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Politechniki Gdańskiej powiedział PAP, że większość dotychczas prowadzonych badań, których celem było znalezienie sposobu na szybsze i skuteczniejsze gojenie się ran, opierała się na transplantacji komórek: macierzystych, własnych bądź cudzych. „My będziemy starać się stymulować regenerację organizmu przy pomocy substancji chemicznych” – podkreślił Sachadyn.
Naukowcy nie chcą zdradzać zbyt dużo szczegółów dotyczących związków chemicznych, które będą badać. Koordynator projektu - kierownik Katedry Chemii Biomedycznej na Uniwersytecie Gdańskim dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, wyjaśniła PAP, że chodzi o syntetyczne związki chemiczne, „analogiczne do makromolekuł biologicznych, ale o silnie wzmocnionych właściwościach stymulacji naturalnych procesów gojenia się ran”. „Będą to m.in. chemicznie modyfikowane substancje bioaktywne, czyli związki chemiczne, które nie występują w naturze i których nikt dotąd nie zbadał” – wyjaśniła.
Dodała, że wybór takich, a nie innych substancji bioaktywnych podyktowany był wstępnymi badaniami, które dały dobrze rokujące rezultaty. „Teraz rozszerzamy badania z nadzieją, że na koniec projektu otrzymamy prototyp leku, czyli hydrożel ze związkiem bioaktywnym o właściwościach regeneracyjnych” – powiedziała PAP Rodziewicz-Motowidło.
Na UG nad opracowywaniem nowych związków, które będą badane w projekcie, pracuje też – oprócz zespołu kierowanego przez Rodziewicz-Motowidło, drugi zespół działający w Katedrze Biotechnologii Molekularnej kierowany przez dr hab. Piotra Skowrona. Zespół ten - stosując zaawansowane technologie inżynierii genetycznej, zamienia komórki mikroorganizmów w mini-fabryki produkujące zaprojektowane wcześniej z pomocą programów komputerowych, nie występujące w naturze, substancje białkopodobne.
Badaniami laboratoryjnymi w projekcie koordynuje dr Michał Pikuła z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podkreślił, głównym celem dla działania nowych związków mają być naturalnie występujące w organizmie pacjenta komórki macierzyste. „To właśnie te komórki decydują o możliwościach naprawczych tkanek i narządów” – powiedział Pikuła dodając, że tego typu leczenie – czyli traktowanie substancjami chemicznymi wybranych komórek, może być podstawą medycyny regeneracyjnej w przyszłości.
Badaniami działania nowych substancji na żywych organizmach pokieruje dr Artur Czupryn z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, który przetestuje badane związki bezpośrednio na skórze i układzie nerwowych.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje