Fotosyntetyzujące zwierzę
Naukowcy potwierdzają odkrycie adaptacji procesu fotosyntezy przez morskiego ślimaka. Elysia chlorotica morski ślimak żywi się glonami, dlatego ma kolor intensywnej zieleni. Po przeprowadzeniu analizy genetycznej stwierdzono, że chromosomy tego ślimaka zaadaptowały geny pochodzące od zjadanych glonów, dzięki czemu zwierzę potrafi przeprowadzać fotosyntezę.
Jest to niewiarygodne zjawisko polegające na transferze genów pomiędzy różnymi gatunkami (zdarza się bardzo rzadko). Zwierzę nabyło dzięki temu transferowi unikalne umiejętności - potrafi ono żyć długie miesiące żywiąc się wyłącznie energią słoneczną, a do tego zielony kolor pozwala mu lepiej kamuflować się na morskim dnie.
Wczesne badania nad ślimakiem morskim, potwierdzają fakt iż, podkradał on chloroplasty glonom, włączając je do swojego układu trawiennego. Podkradziony glonom gen ślimak wykorzystywał do produkcji enzymu koniecznego do działania chloroplastów (organelli przeprowadzających fotosyntezę i produkujących węglowodory i lipidy będące pożywieniem ślimaka). Dzięki obecności tego genu chloroplasty są w stanie działać nawet przez kilka miesięcy, a nie giną po chwili.
Gen działa jako integralna część chromosomu ślimaka i jest dziedziczny w następnych pokoleniach. Nie wiadomo jak sytuacja rozwinie się za kilka lat gdy gen ten zacznie ewoluować w normalnym trybie. Transfer genów pomiędzy gatunkami jest bowiem uważany za ewolucję przyspieszoną (zmiana następuje w ciągu zaledwie jednego pokolenia).
Źródło: MBL
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje