Egzoszkielet bez zasilania
Zapewne nie wszystkie egzoszkielety muszą mieć siłowniki, silniki i baterie - grupie inżynierów z Uniwersytetu Hiroszimy i Georgia Tech powiodło się sporządzić ubiór, który zwiększa naszą siłę bez użycia jakiegokolwiek z tych elementów. Jego sekretem jest błyskotliwe zastosowanie znajomości dziedziny biomechaniki.
Ubiór nazwany Sensorimotor Enhancing Suit (SEnS) wykonany został z elastycznej tkaniny i nie ma zupełnie żadnej elektroniki. A pracuje on w łatwy sposób, analogiczny do trybu działania stabilizatorów stawów stosowanych przykładowo do wzmocnienia kolana czy kostki po kontuzji.
SeNS zdejmuje trochę obciążenia z mięśni górnej części ludzkiego ciała, a więc może on wspierać w codziennym działaniu choćby osoby starsze lub chore albo może być wykorzystywany przez pracowników wykonujących ciężkie prace fizyczne angażujące akurat górną partię ciała.
Chociaż ubiór zdaje się prosty to jego wykonanie potrzebowało najnowszej wiedzy z zakresu biomechaniki naszych mięśni i układu kostnego, a także danych mających związek z działaniem układu nerwowego oraz komputerowych, trójwymiarowych modeli naszego ciała.
Urządzenie, które utworzono w wyniku tej pracy, ma tymczasem dużą przewagę nad mechaniczno-elektronicznymi egzoszkieletami - nie potrzebuje ono jakichkolwiek baterii i nie jest ciężkie.
Źródło: University of Hiroshima
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje