Pasożyt wykrywający nowotwory
Medycyna rozwija się w niebywałym tempie. Jednakże raz za razem okazuje się, że to wcale nie nowatorskie metody diagnostyczne właściwie wykrywają rozmaite dolegliwości, a właśnie istoty, które są dziełem Matki Natury i są z nami od milionów lat.
Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Kiusiu zaobserwowali, że popularny nicień Caenorhabditis elegans potrafi wykryć nowotwór w ludzkim moczu. Aktualnie, w zależności od odmiany nowotworu, należy przeprowadzić dużo różnorodnych testów, które nie zawsze są efektywne.
Tymczasem najnowszy test zapachowy, który został dokonany z udziałem nicienia, pozwolił wykryć aż dziewięć nowotworów. Badacze współdziałają już z firmami Hitachi i Johnan, aby przemienić odkrycie w efektywny test diagnostyczny. Jeżeli wszystko pójdzie po ich myśli, wyrób winien być gotowy do 2019 roku.
Twórcy tego sposobu, czyli Hirotsu i Hideto Sonoda, zainspirowali się przypadłością chorego, w którego układzie pokarmowym były larwy nicienia Anisakis. Nicienie pojawiły się w jego żołądku w wyniku spożycia przez niego surowego mięsa ryb, gdyż nosicielami pośrednimi pasożyta są właśnie ryby.
Uczeni chcieli zbadać, dlaczego nicienie nagromadziły się w określonej części żołądka. Wyjaśniło się, że nastąpiły tam zmiany nowotworowe.
Japończycy zweryfikowali, czy to zapach przywabia pasożyty czy może istnieje inna przyczyna. Dozowali więc do szalki pożywkę, w której hodowano komórki nowotworowe, a z drugiej strony umiejscawiali świeże medium.
Po umieszczeniu w naczyniu C. elegans skierowywały się do pożywki, po komórkach nowotworowych. Gdy wymieniono komórki nowotworowe z komórkami ludzkiej skóry, nicienie nie ujawniały nimi zainteresowania.
Analogicznie było, gdy zostawiono komórki nowotworowe, a usunięto pasożytom neurony zmysłu węchu. Gdy już jednoznaczne było, że nicienie odkrywają nowotwory poprzez węch, badacze postanowili sprawdzić, jak można wykorzystać to w diagnostyce.
W ramach swoich prac badawczych stosowali próbki moczu 242 osób, w których 24 miały różne zmiany nowotworowe. Wyjaśniło się, że nicienie podejmowały słuszną decyzję o występowaniu nowotworu aż w 96 procentach.
Uczeni ukazali, że odszukiwały one nowotwory jelita grubego, okrężnicy, żołądka, prostaty, piersi, płuc, trzustki, dróg żółciowych oraz przełyku.
Prawdopodobnie jeszcze przed końcem tej dekady świat medycyny uzyska skuteczny środek diagnostyczny, dzięki któremu można będzie uratować życie wielu milionom ludzi na całym świecie.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje