CyberKnife - nowoczesna metoda leczenia nowotworów
Instytut Chirurgii Cybernetycznej – Centrum CyberKnife powstał w 2009 roku w celu wprowadzenia technologii nieinwazyjnego usuwania guzów nowotworowych metodą radiochirurgii z zastosowaniem techniki CyberKnife (nóż cybernetyczny). Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 15 mln zł z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, działanie 4.4.
ICC w Wieliszewie to nowoczesna placówka medyczna wyposażona w aparat CyberKnife. Personel, na który składają się lekarze radioterapeuci, fizycy medyczni i technicy elektroradiologii, został przeszkolony w stosowaniu technologii zarówno u producenta w USA, jak i w klinikach europejskich. Wszyscy posiadają też wymagane certyfikaty w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta, a technicy – certyfikaty operatora akceleratora stosowanego do celów medycznych. Dyrektorem Medycznym Instytutu jest prof. dr hab. n. med. Waldemar Koszewski.
Dotychczas ICC wykonało ponad 300 zabiegów. Placówka może przyjąć ok. 40 pacjentów miesięcznie.
ICC współpracuje z Kliniką Radioterapii Charité Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, gdzie CyberKnife działa od 6 lat – lekarze ICC odbyli tam szkolenie, a w ramach stałej współpracy klinicznej i naukowej lekarze z Charité przyjeżdżają do Polski na konsultacje.
ICC współpracuje z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząc wykłady dla studentów fizyki medycznej i praktyki dyplomowe.
W ramach działań Ministerstwa Gospodarki, ICC uczestniczy w kolejnym programie unijnym, wspomagającym polskie placówki medyczne w promocji ich usług za granicą. ICC należy do sztandarowych placówek medycznych w programie, w kontekście dyrektywy unijnej o leczeniu transgranicznym.
Jak działa CyberKnife?
CyberKnife to urządzenie do radiochirurgii – akcelerator elektronów emitujący promieniowanie fotonowe. Zgodnie z planem napromieniania, przygotowanym przez lekarza radioterapeutę i fizyka medycznego, z udziałem chirurga narządowego, „ostrzeliwuje” on guza z różnych stron wiązkami promieniowania tak, by nie uszkadzać sąsiadującej zdrowej tkanki. Natomiast w obrębie guza podczas całego zabiegu absorbowana jest sumaryczna dawka promieni, która niszczy nowotwór. Akcelerator umieszczony jest na ramieniu robota o pięciu stopniach swobody, dzięki czemu może kierować wiązki promieniowania na guz z każdej strony. Akcelerator sprzężony jest ponadto ze skanerem, który stale lokalizuje guza podczas zabiegu i nakierowuje wiązkę promieniowania z ogromną precyzją na właściwe miejsce. Dzięki temu terapii poddać można guzy zlokalizowane we wszystkich narządach, także tych, które naturalnie poruszają się, jak płuca, wątroba, trzustka czy prostata.
Zabieg zastępuje tradycyjną operację chirurgiczną, jest relatywnie krótki, bezbolesny, nie wymaga hospitalizacji. W efekcie oszczędza się pacjentowi traumy i ryzyka operacji, długiej rekonwalescencji
i możliwych przy niej powikłań. Ponadto można usunąć guz bardziej precyzyjnie, nie naruszając ważnych życiowo struktur.
Technologia CyberKnife stosowana jest już od ponad 10 lat. Obecnie na świecie pracuje ok. 300 tego typu urządzeń, najwięcej w USA i Japonii. Również w Europie radiochirurgia CyberKnife jest bardzo popularna, głównie we Francji i Włoszech. Ostatnie lata przyniosły wyraźny wzrost uznania dla tej metody i uruchomienie kolejnych jej placówek w różnych krajach, w tym 4 w Niemczech oraz 2 w Wielkiej Brytanii.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje