Tchnienie nowej energii w walkę z gruźlicą
Niedostateczna diagnostyka i rosnąca lekooporność wysunęły na pierwszy plan konieczność skutecznej profilaktyki, warunkującej utrzymanie choroby w ryzach. Z tego właśnie powodu naukowcy pracujący nad projektem BIOCAPS – który początkowo otrzymał 4,6 mln EUR z budżetu 7PR UE – stają teraz do walki z gruźlicą, która ustępuje jedynie HIV pod względem śmiertelności w następstwie choroby zakaźnej.
Nadrzędnym celem pierwotnego projektu BIOCAPS, którego realizacja rozpoczęła się w lutym 2013 r., było wzmocnienie krajowego Instytutu Doskonałości w Badaniach Biomedycznych w Hiszpanii poprzez skupienie ekspertów ds. zdrowia, nauki i technologii z zamiarem stawienia czoła kluczowym wyzwaniom społecznym. Dzięki temu projektowi, nad którym prace zakończą się oficjalnie w lipcu 2016 r., Instytut Badań Biomedycznych w Vigo (IBIV) zdobył pozycję dynamicznego partnera w europejskiej przestrzeni badawczej.
W ten sposób naukowcy z IBIV zyskali sposobność zajęcia się problemem gruźlicy we współpracy z ekspertami z siedmiu krajów europejskich. Nowy projekt, którego współkoordynatorem jest szpital St George’s Hospital przy Uniwersytecie w Londynie, Zjednoczone Królestwo, otrzymał niemal 8 mln EUR z nowego, unijnego programu badań naukowych „Horyzont 2020”.
Zespół ekspertów rozpoczął niedawno poszukiwania biomarkerów, które wykazują zdolność ochronnej odpowiedzi immunologicznej na tę chorobę. To kluczowy krok na drodze do opracowania skutecznej szczepionki. Biomarkery to substancje, które służą za wskaźniki stanu biologicznego, tj. na ile dana osoba radzi sobie z określoną infekcją.
Ocena biomarkerów pozwala naukowcom monitorować skuteczność leczenia. Jednak w przypadku gruźlicy nie odkryto odpowiednich biomarkerów i dlatego projekt musi rozpocząć się od tego etapu.
Na kolejnym etapie przeprowadzane będą próby. Pacjenci z hiszpańskiej Galicji (gdzie mieści się siedziba IBIV) zostaną wybrani pod kątem zanalizowania ich układu immunologicznego i zidentyfikowania biomarkerów. Prace te pomogą odkryć jedną z największych tajemnic spowijających tę chorobę: dlaczego jedne osoby ulegają zakażeniu, a inne nie oraz dlaczego zaledwie 10% osób zakażonych ostatecznie choruje.
Galicja jest idealnym miejscem do przeprowadzenia tego typu prób, gdyż jest piątym regionem Hiszpanii pod względem liczby przypadków gruźlicy, a miejsca ustępuje jedynie miastu Melilla jeżeli chodzi o częstość występowania wśród pacjentów (24,1 przypadków na 100 000 mieszkańców). To choroba o wysokim współczynniku zachorowalności, zważywszy na poziom rozwoju gospodarczo-społecznego regionu.
Opracowanie skutecznej szczepionki jest jedynym sposobem zredukowania problemu zdrowotnego, jakim jest choroba, nie tylko w Galicji, ale i na całym świecie. Jest nadzieja, że postępy osiągnięte za pośrednictwem BIOCAPS wniosą znaczący wkład w znalezienie trwałego rozwiązania.
Więcej informacji:
BIOCAPS
http://biocaps.webs.uvigo.es/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje