Właściwości przeciwutleniające fusów kawy większe niż wit. C
Grupa badawcza prof. J. Á. Rufíán Henares z Uniwersytetu w Grenadzie zdecydowała się sprawdzić, czy fusy kawy i srebrną łuskę, czyli cienką osłonkę otaczającą ziarna kawy, można zastosować do celów spożywczych, ograniczając ilość generowanych odpadów. Okazuje się, że absolutnie tak.
Hiszpanie zaprezentowali, że i bogate we włókna i fenole fusy i łuska mają silne właściwości antyutleniające oraz przeciwbakteryjne. Co ważne, antyoksydacyjne oddziaływanie fusów jest 500 razy większe niż witaminy C. Nic niezwykłego, że uczeni już stawiają sobie cel odnośnie pokarmów funkcjonalnych.
Fusy zawierają również wysokie stężenia melanoidyn, które powstają podczas palenia ziaren kawy i nadają im brązowy kolor. Właściwości biologiczne tych polimerów można by wykorzystać w praktyce, np. do zapobiegania wzrostowi patogenów w produktach spożyczych. Jeśli jednak chcielibyśmy spożytkować prebiotyczny potencjał kawowych odpadów, z tego samego względu najpierw trzeba by melanoidyny usunąć - reasumuje prof. Rufíán Henares.
Źródło: EurekAlert!
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje