Cukrzyca obniża sprawność umysłową
„Prawidłowa regulacja krążenia krwi w obrębie mózgu jest niezbędna do tego, by krew z tlenem i substancjami odżywczymi mogła być kierowana do tych obszarów, które aktualnie są bardziej aktywne ze względu na wykonywaną pracę. U pacjentów z cukrzycą typu 2 proces ten jest zaburzony, co przekłada się na pogorszenie zdolności poznawczych” - tłumaczy współautorka pracy dr Vera Novak z Harvard Medical School w Bostonie.
Aby sprawdzić, w jakim tempie pogarsza się zdolność regulacji krążenia mózgowego u chorych na cukrzycę Novak razem z kolegami z Tajwanu i Chin przeprowadziła badanie wśród 65 osób (średnia wieku 66 lat), z czego 35 leczyło się z powodu cukrzycy typu dwa średnio od 13 lat. Przy pomocy metody określanej jako znakowanie spinów krwi tętniczej w rezonansie magnetycznym (MRI) badano ogólny oraz lokalny przepływ krwi w obrębie mózgu oraz reaktywność tętnic doprowadzających krew do mózgu (tj. ich zdolność do rozszerzania się w razie potrzeby). Na początku i na zakończenie dwuletniego badania sprawdzano zdolności poznawcze jego uczestników, a w próbkach ich krwi mierzono poziom związków związanych z procesami zapalnymi oraz poziom cukru.
Po dwóch latach u osób cierpiących na cukrzycę pogorszyła się zdolność regulowania przepływu krwi w obrębie całego mózgu, jak i w jego poszczególnych obszarach. Jednocześnie, średnio o 12 proc. pogorszyły się zdolności pamięciowe i inne zdolności poznawcze pacjentów z cukrzycą, podczas gdy w przypadku osób zdrowych utrzymały się na takim samym poziomie. Spadła też zdolność do wykonywania codziennych czynności, takich jak zabiegi higieny osobistej czy gotowanie oraz zdolność podejmowania decyzji, przy czym spadek był większy u tych chorych na cukrzycę, u których już na początku regulacja przepływu krwi w obrębie mózgu była gorsza. Wyższy poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która odzwierciedla to, jak dobrze kontrolowana jest cukrzyca w dłuższej perspektywie czasowej, wiązał się z większym pogorszeniem krążenia mózgowego.
Ponadto, w przypadku chorych na cukrzycę im silniejszy był proces zapalny w organizmie (oceniany na podstawie poziomu różnych związków prozapalnych) na początku badania, tym bardziej malała zdolność regulacji przepływu krwi w obrębie mózgu, niezależnie od tego, jak dobrze pacjent kontrolował poziom glukozy we krwi oraz ciśnienie tętnicze. U osób zdrowych nie obserwowano takiej zależności.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje