Solanezumab nadzieją dla chorych na Alzheimera
Obecnie stosowane w leczeniu choroby Alzheimera leki - na przykład hamujący rozkład acetylocholiny Aricept – jedynie podtrzymują funkcjonowanie komórek mózgu.
Solanezumab – przeciwciało skierowane przeciwko patologicznym białkom tworzący złogi w mózgach chorych osób - przez długi czas uważany był za bardzo obiecujący lek dla chorych na demencję. Jednak trwające 18 miesięcy badania kliniczne w roku 2012 uznano za zakończone niepowodzeniem.
Dopiero dokładna analiza danych przeprowadzona przez producenta – firmę Eli Lilly – wykazała, że solanezumab mógłby być skuteczny w najwcześniejszym stadium choroby. Dlatego około 1000 uczestnikom wcześniejszych badań zaproponowano przyjmowanie leku przez kolejne dwa lata. Jak się okazało, postęp choroby był u leczonych osób o około 1/3 wolniejszy – solanezumab powstrzymuje tworzenie się patologicznych złogów białkowych (amyloidu) i obumieranie komórek nerwowych.
Wyniki zostały przyjęte przez uczestniczących w konferencji specjalistów z umiarkowanym optymizmem - nigdy wcześniej nie udało się uzyskać tak dobrych rezultatów. W przyszłym roku mają zostać ogłoszone wyniki kolejnych badań.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje