Przyznano stypendia im. Fahrenheita na studia za granicą
Uroczystość symbolicznego wręczenia stypendiów odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. Granty, które mają umożliwić najzdolniejszym gdańszczanom studia na renomowanych uczelniach zagranicznych, przyznano już po raz jedenasty.
W tym roku akademickim stypendia otrzymały 23 osoby, w tym siedmiu nowych studentów. Pozostali, to osoby, które studiują kolejny rok z rzędu i po raz kolejny otrzymały granty.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał w trakcie uroczystości, że Gdańsk jest jedyną polską gminą, która przyznaje swoim mieszkańcom stypendia na naukę za granicą. Zaapelował przy tej okazji do rodziców stypendystów o włączenie się w działalność Gdańskiego Stowarzyszenia Stypendystów Fahrenheita i pomoc w pozyskiwaniu funduszy na stypendia.
W opinii gdańskiego samorządu, stypendia im. Fahrenheita mają „przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju”. Na stypendystów nakładany jest nie tylko „obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności”, ale też promowania Gdańska na uczelniach oraz podejmowania pracy wolontariackiej.
Wśród tegorocznych stypendystów znalazła się m.in. Patrycja Łapińska studiująca w Barcelonie na Universitat Pompeu Fabra translatorykę, w ramach której zajmuje się tłumaczeniami z katalońskiego, angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Studiuje ona drugi rok i drugi rok będzie otrzymywać stypendium.
„W minionym roku akademickim brałam udział w dniach nauki i zorganizowałam kilka wykładów, na których opowiadałam studentom o polskiej kulturze i historii, w tym o obozach koncentracyjnych czy postaci Ludwika Zamenhofa i stworzonym przez niego języku esperanto” – powiedziała PAP Łapińska dodając, że w ramach wolontariatu współpracuje też z Muzeum Stuthoff, któremu oferuje pomoc m.in. w tłumaczeniach.
Z kolei Aleksander Dobrzyniecki studiuje finanse i rachunkowość w London School of Economics and Political Science. Jest na czwartym roku i przez cały czas nauki otrzymywał stypendium Fahrenheita. „Ja osobiście skupiłem się na popularyzacji stypendium na terenie Wielkiej Brytanii. Opowiadałem o nim m.in. na kilku konferencjach, w których brałem udział” – powiedział PAP Dobrzyniecki.
Więcej na stronie: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje