Koniec mitu zdrowej otyłości
Specjaliści uniwersytetu w Umea twierdzą, że w latach 1969-1996 przebadali 1,3 mln mężczyzn o średnim wieku 18 lat. Chcieli sprawdzić jak aerobik wpływa na ryzyko zgonu bez względu na masę ciała. Polecili zatem, by uczestniczące w badaniach osoby ćwiczyły, najlepiej aż do zmęczenia.
Tak jak się spodziewano wykazano, że intensywnie uprawiany aerobik może zmniejszyć ryzyko zgonu z różnych przyczyn o 48 proc. w porównaniu do tych, którzy ćwiczą w niewielkim stopniu. Ustalono również, że z tego rodzaju aktywności fizycznej korzystali wszyscy mężczyźni, bez względu na masę ciała. Jednak największą korzyść odnosili ci, którzy mieli prawidłowy wskaźnik BMI.
Według szwedzkich specjalistów, osoby z prawidłową masą ciała nawet wtedy, gdy mniej ćwiczyły niż otyli, to i tak byli o 30 proc. mniej zagrożeni zgonem. Na dodatek się okazało, że osoby z otyłością olbrzymią nie odnosiły żadnych korzyści z uprawiania aerobiku.
Podobnie wypadły badania, które na początku 2015 r. specjaliści University of Cambridge opublikowali na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”. Tym razem analizowali oni jak na zdrowie wpływa codzienny 20-minutowy szybki spacer.
Źródło: www.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje