Wyjaśnienie mechanizmów fałdowania się białek
Badacze i nauczyciele ze Szkoły Wyższej Nauk Biomolekularnych imienia Bijvoeta w Holandii podjęli finansowaną przez UE inicjatywę MANIFOLD (Manipulating folding, assembly and disassembly of protein complexes - from molecule to disease). Celem jest rekrutacja początkujących naukowców do badań różnych aspektów procesu fałdowania białek. Proponowany zakres prac obejmie fałdowanie nowo zsyntetyzowanych białek, zmiany konformacyjne białek związanych z aktywacją i dezaktywacją, jak również efekty allosteryczne. Uczestnicy projektu MANIFOLD zajmą się również zjawiskiem nieprawidłowego fałdowania białek oraz jego wpływem na formowanie się struktur amyloidowych.
Podczas pierwszej części projektu naukowcy użyli różnych metod biofizycznych do badań oddziaływań tworzącego się białka amyloidowego IAPP z błonami. Zidentyfikowano obiecujące inhibitory, które mogą oddziaływać z tym procesem oraz służyć jako leki przeciw chorobom neurodegeneracyjnym. Dodatkowo użyto szaperonowego białka szoku cieplnego 90 (Hsp90) jako modelu do analizy oddziaływań szaperonów ze swoimi substratami i ich wpływu na degradację białek.
Członkowie konsorcjum wygenerowali histony do badań składania wielobiałkowego i obserwowali ich fałdowanie wokół DNA w trakcie tworzenia nukleosomów. Trwają badania nad oddziaływaniami z szaperonem histonowym APLF i jego rolą w prawidłowym formowaniu nukleosomu.
Projekt MANIFOLD dostarczy nieocenionej wiedzy mechanistycznej na temat fundamentalnych procesów fałdowania białek. A biorąc pod uwagę związek nieprawidłowości w fałdowaniu białek z chorobami, ta wiedza ma również konsekwencje terapeutyczne.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje