Genetyka zmian klimatu
Zespół finansowanego przez UE projektu CLIMATE_ADAPTATION (Genetic adaptations to climate in Arabidopsis thaliana) identyfikuje zmienność genetyczną i mutacje, które umożliwiają roślinie modelowej, rzeżusznikowi, adaptację do zmiany klimatu.
W projekcie CLIMATE_ADAPTATION rejestrowana jest zmienność genetyczna całego genomu wielu odmian rzeżusznika, aby skorelować zmiany genetyczne z klimatem. Poprzez porównanie danych klimatycznych z indywidualnymi wariancjami genetycznymi rzeżusznika, badacze identyfikują zmiany genetyczne powiązane z czynnikami środowiskowymi i klimatycznymi.
Dokonują tego za pośrednictwem modelu komputerowego, który łączy w całość genetykę populacji, modelowanie ekologiczne i techniki statystyczne w celu znalezienia sygnatur genetycznych adaptacji lokalnej.
Do tej pory naukowcy zaobserwowali, że stres wywołany niedoborem wody u rzeżusznika powiązany jest z wysokością, a opady deszczu wpływają na obronę przed patogenami. Jednocześnie istnieje korelacja temperatury ze zmianami w genach kontrolującymi fotosyntezę, metabolizm tłuszczy i białka odpowiedzialne za ochronę przed stresem.
Zespół projektu CLIMATE_ADAPTATION planuje wykorzystać te rezultaty, by przyjrzeć się sieci interakcji genów rzeżusznika. Następnie badacze wytypują najlepsze geny kandydujące do dalszych badań w kontekście zmiany klimatu.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje