Nowatorskie terapie w leczeniu czerniaka
W wielu badaniach stwierdzono też związek wysokiego poziomu ekspresji IRF4 z nowotworem złośliwym skóry – czerniakiem. Ponadto polimorfizmy IRF4 wydają się nasilać pigmentację, zwiększając liczbę znamion i ryzyko czerniaka. Dokładne mechanizmy molekularne roli IRF4 w czerniaku i biologii melanocytów nie są jednak znane. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu ONCOGENEREGULATION (Dissecting the genome-wide action of interferon regulatory factor 4 (IRF4) in melanoma) postanowili zbadać rolę IRF4 w komórkach czerniaka przy użyciu metod komórkowych, molekularnych i całogenomowych.
W pierwszym okresie projektu naukowcy przetestowali znaczenie IRF4 dla przeżycia i proliferacji komórek czerniaka, korzystając z technologii interferencji RNA. Wstępne wyniki sugerują, że IRF4 jest kluczowym czynnikiem dla komórek czerniaka. Ponadto charakterystyka genów i szlaków kontrolowanych przez IRF4 w komórkach czerniaka, przeprowadzona poprzez całogenomowe profilowanie ekspresji genowej, pozwoliła odkryć interesujące związki wiodące, obecnie poddawane dalszym badaniom.
Zespoły badawcze potwierdzają użyteczność tych nowych celów molekularnych w terapii, stosując wyspecjalizowane testy i analizując skutki obniżenia poziomu IRF4 w modelu czerniaka u myszy.
Wyniki badania ONCOGENEREGULATION nie tylko pozwolą lepiej poznać biologię czerniaka, ale przyczynią się też do opracowania skuteczniejszych terapii celowanych. Ma to ogromne znaczenie z racji zwiększenia zachorowalności na czerniaka w ciągu ostatnich lat.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje