Środki dezynfekujące groźne dla naszego zdrowia
Finansowany ze środków UE produkt CHE-WADISBYPRO (Chemical evaluation of drinking water disinfection by products) miał na celu wytworzenie i chemiczne scharakteryzowanie określonych mieszanin DBP w celu oceny szkodliwości pewnych środków dezynfekujących dla zdrowia.
Dezynfekujące substancje chemiczne, na przykład chlor, reagują z materią organiczną i innymi pierwiastkami (np. jonem i bromem) znajdującymi się w wodzie, wytwarzając szereg różnych DBP. Ponieważ wiele z nich nie jest znanych, konieczna jest ocena roli każdego produktu ubocznego w ogólnej toksyczności mieszanin DBP.
Chloramina to popularny środek dezynfekujący składający się z chloru i amoniaku. W przypadku stosowania chloraminy do dezynfekcji wody zawierającej jod powstają wysoce toksyczne jodowane DBP.
Aby dokładniej przeanalizować te potencjalnie szkodliwe związki chemiczne, naukowcy scharakteryzowali mieszaniny DBP powstające w wyniku uzdatniania wody pitnej chlorem i chloraminą. Badano także, czy jodowane rentgenowskie środki kontrastowe (ICM), stosowane w obrazowaniu medycznym, mogą dostarczać jodu reagującego z chlorem, prowadząc do powstania jodowanych DBP.
Wykorzystano wodę chlorowaną i chloraminowaną z różnych źródeł, w tym basenów, sieci wodociągowych i powierzchni jednej z wysoce zanieczyszczonych rzek. Uczeni dodali także naturalną materię organiczną pochodzącą z jeziora oraz rzeki do filtrowanej wody chlorowanej i chloraminowanej, zawierającej brom i jod w różnych stężeniach.
Następnie opracowano dwie metody pomiaru wybranych DBP, powstających w różnych mieszaninach. Udało się nie tylko znaleźć nowe jodowane DBP, ale również określić, które rodzaje DBP są wytwarzane w różnych warunkach chlorowania i chloraminowania.
Dowiedziono też, że jeden z czterech badanych związków zawierających jod, stosowany do ICM, faktycznie stanowi źródło jodu w wodzie, przyczyniając się do tworzenia jodowanych DBP.
W dalszej kolejności uczeni z amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) zbadają toksyczność wszystkich DBP uzyskanych w omawianym projekcie. Badania te będą polegać na obserwacji wpływu tych związków na rozwój embrionalny, analizie ich toksyczności względem komórek, także określeniu zdolności do wywoływania mutacji genetycznych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje