10 naukowców w piątym finale konkursu FameLab
Międzynarodowy konkurs FameLab zachęca naukowców do publicznego zabrania głosu. Uczestniczący w nim badacze stają przed jury i publicznością, by opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący. Każdy z nich do dyspozycji ma: scenę, mikrofon i tylko trzy minuty na swoje wystąpienie.
Do piątej edycji konkursu nadeszła rekordowa liczba 98 filmowych zgłoszeń. Jury zaprosiło do półfinału dwadzieścia pięć osób. Spośród nich w sobotę wybrano dziesiątkę, która 16 kwietnia zmierzy się w finale konkursu.
Wśród dziesięciorga wybranych finalistów znaleźli się: Anna Kotlińska - doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, badająca skład mleka kobiecego, w szczególności florę bakteryjną; dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, analizująca toksyczne białka; Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska, zajmujący się nerwowymi komórkami macierzystymi i ich mikrośrodowiskiem; doktorant Politechniki Rzeszowskiej - Tomasz Madej, badający ogniwa fotowoltaiczne i wpływ zjawisk atmosferycznych na farmy fotowoltaiczne; doktorant Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN - Paweł Jarosław Mazurkiewicz, analizujący czynniki wpływające na rozwój zachowań agresywnych u mrówek.
Podczas finału piątej edycji konkursu wystąpią również: lekarz Karolina Nowak - doktorantka z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, specjalizująca się w chorobach wewnętrznych; dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, badający wszystko, co wiąże się z powstawaniem i rozchodzeniem się fal akustycznych, zwłaszcza pod wodą i w organizmach żywych; dr hab. Piotr Wasylczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się m.in. drukowaniem bardzo małych struktur o ciekawych własnościach optycznych; dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, badająca jakie są zależności pomiędzy chorobami, kleszczami, jeleniami a ludźmi; Krzysztof Zawierucha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmujący się mikroskopijnymi zwierzętami żyjącymi w regionach górskich i arktycznych.
Wystąpienia 25 naukowców oceniało jury, w którym znaleźli się: prof. Ewa Bartnik z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk; Irena Cieślińska - dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki; prof. Arkadiusz Orłowski – fizyk, dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie; dr hab. Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Jurorzy oceniali wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami).
Teraz finalistów czeka intensywne szkolenie z prezentacji i komunikacji naukowej, w tym warsztaty MasterClass prowadzone przez brytyjskich szkoleniowców z BBC. W finale konkursu do wygrania będzie 35 tys. zł, voucher od British Council i nagrody od partnerów i sponsorów.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje