Jak usprawnić działanie biobanków?
Finansowany ze środków UE projekt GLOBLOC BIOBANKS (Negotiating local and global requirements in biomedical research; the case of biobanking) miał na celu zwiększenie globalnej wartości biobanków poprzez zbadanie sposobów ich używania w różnych krajach. Uczeni przyjrzeli się biobankom poświęconym badaniu chorób serca w USA, chorób genetycznych w Singapurze oraz przyczyn przedwczesnych zgonów w Indiach.
Ustalono, że priorytety dotyczące zdrowia, obowiązujące w każdym z tych krajów, wpływają na to, jakie rodzaje biobanków powstają na ich terenie. Biobanki różnią się pod względem rodzaju przechowywanego materiału i rodzaju badań, w których jest on wykorzystywany, oraz wpływają na regulacje państwowe.
Na przykład, sieć tkanek w Singapurze przechowała próbki tkanek i DNA z całego kraju i miała na celu wspieranie rozwoju tamtejszych badań biomedycznych. Naukowcy nie korzystali jednak z tego biobanku i rząd zdecydował o jego zamknięciu.
Z kolei biobank amerykański, założony w latach 40. XX w., zdobył ogólnoświatową renomę jako źródło do badania czynników dotyczących trybu życia, jak i genetycznych, wpływających na choroby serca. Pokazuje to, że czynniki społeczne i polityczne mogą wpływać na sukces biobanków tak w wymiarze krajowym, jak międzynarodowym.
W tym kontekście uczeni stwierdzili również, że biobank indyjski jest przystosowany do potrzeb kraju o niskich dochodach, w których większość zgonów ma miejsce w domu, a ich przyczyny pozostają niezdiagnozowane. W tym "badaniu miliona zgonów" próbuje się ustalić przyczyny tysięcy niepodzielonych na kategorie zgonów na podstawie objawów zaobserwowanych przez członków rodziny oraz innych spostrzeżeń.
Wyniki indyjskiego badania pomogą administracji państwowej w zapobieganiu przedwczesnym zgonom w Indiach, a także w innych niezamożnych krajach. Szereg ograniczeń konstrukcji tego badania może jednak utrudnić globalne wykorzystanie biobanku.
Uczestnicy projektu uznali, że naukowcy powinni zintensyfikować wymianę materiałów i danych między światowymi biobankami, aby wykorzystać ich pełny potencjał. Jako że biobanki zwykle powstają z myślą o lokalnych potrzebach, wymaga to zachowania równowagi między lokalnymi i globalnymi celami badań naukowych.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje