Nowe narzędzia do monitorowania mórz Europy
Ramowa Dyrektywa ds. Strategii Morskiej (MSFD) jest inicjatywą obejmującą cała Europę i egzekwuje ona ulepszoną ochronę i zarządzanie ekosystemem morskim. Aby osiągnąć cele MSFD, potrzeba porównawczego monitorowania i prognozowania zmian ekosystemu.
Aby sprostać tym potrzebom, powstał unijny projekt OPEC (Operational ecology: Ecosystem forecast products to enhance marine GMES applications). Jego głównym celem było stworzenie i ocena systemów prognozowania oceanograficznego w celu ochrony mórz Europy. Systemy obejmują zbieranie danych dotyczących biologii, hydrodynamiki oraz niższych i wyższych poziomów troficznych (od planktonu do ryb).
Dla każdego regiony morskiego Europy partnerzy projektu stworzyli model i nowe narzędzia szybkiej oceny ekosystemów oraz zapewnili otwarty dostęp do danych monitoringowych. Stworzono również i przetestowano regionalne modele, obejmujące dane fizyczne, chemiczne i biologiczne dla całego modelu ekosystemu.
Dodatkowo przygotowano narzędzia do zbierania danych i przekazywania wiedzy, i są one obecnie dostępne w wersji alfa na portalu internetowym. Portal umożliwia użytkownikom bezpłatne wyszukiwanie i eksportowanie symulowanych danych dotyczących ekosystemu regionalnych mórz Europy, oraz ich wizualizację, pobieranie i przetworzenie.
Szybkie narzędzie do oceny środowiska łączy model i dane obserwacyjne, aby zapewnić najlepszą możliwą ocenę stanu ekosystemu w okresie ostatnich trzech miesięcy. Badacze ocenili również skuteczność bieżącego operacyjnego systemu monitoringu ekosystemu i przygotowali zalecenia na przyszłość.
Uczestnicy projektu OPEC z powodzeniem udowodnili, że ich systemy pozwalają stawiać dokładne prognozy dla ekosystemów w danym sezonie. Jest to korzystne dla europejskiej społeczności oceanografii operacyjnej, polityków i szerzej rozumianej marynistycznej społeczności naukowej. Jest to również interesujące dla małych i średnich przedsiębiorstw, mających na celu stworzenie dalszych usług.
Źródło: www.cordis.europa.eu
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje